63 lata temu w Skrwilnie odnaleziono skarb, dla polskiej kultury jest bezcenny [NASZE WIDEO]

2024-05-27 08:01 aktualizacja: 2024-05-28, 08:04
Skarb ze Skrwilna. Fot. PAP/Paweł Łysakiewicz
Skarb ze Skrwilna. Fot. PAP/Paweł Łysakiewicz
Skarb odkryto 27 maja 1961 r. podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie dawnego grodziska średniowiecznego w położonej 15 km od Sierpca wsi Skrwilno. Został okrzyknięty jednym z najcenniejszych znalezisk archeologicznych w Polsce w XX wieku.

Skarb należał do rodziny Stanisława Piwo, który był urzędnikiem ziemskim. Część przedmiotów jest sygnowana herbem Rogala i zostały one wniesione do jego rodziny w postaci posagu przez  żonę Stanisława Zofię Loka herbu Rogala. Ich dobra ziemskie były oddalone o około 4 km. od miejsca odnalezienia skarbu. Przedmioty ukryto podczas potopu szwedzkiego. 
 
“To było wyjątkowe znalezisko. Do połowy lat 80. kiedy odnaleziono skarb ze Środy Śląskiej, było ono jedynym tej wartości i jakości artystycznej” - podkreślił dr Michał Kurkowski z Muzeum Okręgowego w Toruniu. 
 
Obiekty pochodzą przede wszystkim z miejscowych zakładów złotniczych z Torunia i Brodnicy. Są to przedmioty codziennego użytku takie jak lichtarze, zastawa stołowa, nożyce do ucinania knotów świec oraz biżuteria damska i męska. Według Kurkowskiego wśród nich wyróżnia się zawieszenie z figurą Fortuny. “Jest ono wyjątkowe, dekorowane między innymi rubinami i emalią” - powiedział. Drugim jest lawabo, czyli naczynie służące do obmywania rąk podczas spożywania posiłku, które jest dziełem złotnika augsburskiego. 
 
Skarb ze Skrwilna to ok. 2 kg złota i 5 kg srebra. Oprócz tego przedmioty są ozdobione diamentami, rubinami, szmaragdami, szafirami, turkusami i perłami. Dr Kurkowski podkreślił, że nie można oszacować jego wartości materialnej. “Posiada przede wszystkim ogromną wartość historyczną i jest dla kultury polskiej bezcenny” - podsumował. 
 
Kolekcję przedmiotów wchodzących w skład znaleziska ze Skrwilna można oglądać w Muzeum Okręgowym w Toruniu. 
 
Autor: Paweł Stępniewski 

kgr/