Z 68 chińskich samolotów wojskowych, które były w tych godzinach aktywne w okolicach Tajwanu, 40 przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami. Dodatkowo, tajwański resort informował również o obecności 10 chińskich okrętów wojennych prowadzących patrol bojowy w okolicy Tajwanu.
Wśród 68 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ i przekroczyły cieśninę, znalazły się m.in. myśliwce Su-30, Chengdu J-10 oraz Shenyang J-16, a także samolot Shaanxi Y-9 i Shaanxi KJ-500.
Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.
W poniedziałek ministerstwo obrony Tajwanu informowało również, że grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong przepłynęła w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu i wpłynęła na wody zachodniego Pacyfiku, by wziąć udział w ćwiczeniach.
Dotychczasowy rekord naruszeń został ustanowiony w kwietniu 2022, gdy taka sama liczba 91 chińskich samolotów prowadziła działania w pobliżu Tajwanu, a 54 z nich naruszyło linię mediany. W 2020 roku tajwańskie ministerstwo obrony uruchomiło platformę, która na bieżąco ostrzega mieszkańców przed incydentami ze strony wrogich wojsk.
Aleksandra Bielakowska (PAP)
mar/