Ukraina! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W ramach programu pokazanych zostanie ponad 60 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie organizatorów międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.
Na tegoroczny festiwal złożą się między innymi sekcje: Oblicza Ukrainy, retrospektywy: Kino niepodległości, Wielki głód, Andrzej Wajda po ukraińsku oraz konkurs na najlepszy film krótkometrażowy.
W tym roku po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla najlepszego filmu fabularnego
i dokumentalnego, wyłonione przez jury. Nowością będzie również sekcja U!ff dostępna - część filmów zostanie przygotowana z audiodeskrypcją i napisami oraz pętlą indukcyjną dla osób niesłyszących.
Można będzie obejrzeć m. in. filmy fabularne i dokumentalne, które już zdobyły uznanie i otrzymały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych:
„Luksemburg Luksemburg”, Ukraina, 2022, tragikomedia, reż. Antonio Łukicz, nagrodzony w 2023 r. za najlepszą reżyserię na MFF w Monte Carlo, Nagroda Publiczności 2023 na MFF w Innsbrucku, Austria, Najlepszy Film 2023 na MFF PriFest w Prisztinie, Kosowo. Nominowany do nagrody za najlepszą reżyserię w 2022 r. na MFF w Wenecji.
„La Palisiada”, Ukraina, 2023, dramat kryminalny, reż. Filip Sotnyczenko, nagroda FIPRESCI na MFF w Rotterdamie 2023, nagroda za najlepszy europejski debiut na MFF w Wilnie 2023 oraz nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Sarajewie 2023.
„Do You Love Me?”, Ukraina, Szwecja, 2023, dramat, reż. Tonia Nojabrowa, Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy 16. Festiwalu Mastercard Off Camera.
„Wolność w ogniu. Wojna Ukrainy o wolność”, Ukraina, Wielka Brytania, USA, 2022, dokumentalny, reż. Jewhenij Afinejewśkyj, nagroda Kineo Award na MFF w Wenecji 2022, Brizzolara Family Foundation Award for Films of Conflict & (Hamptons), Power of Cinema Award (Mill Valley), Critics Choice Documentary Award – najlepszy dokument polityczny, Nagroda SCAD dla Odważnego Dokumentalisty.
W sekcji Andrzej Wajda po ukraińsku dla publiczności z Ukrainy z ukraińskimi napisami będą zaprezentowane trzy filmy słynnego polskiego reżysera: „Tatarak” (2009, dramat), „Powidoki” (2016, dramat, historyczny) oraz „Katyń” (2007, wojenny, historyczny).
Festiwalowi będą towarzyszyć: wystawa fotografii polskiego artysty Sebastiana Płocharskiego dotycząca sytuacji mieszkańców Donbasu, autorskie wystawy fotograficzne Serhija Mychalczuka - operatora, który służy w Siłach Zbrojnych Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji oraz Konstantyna i Włady Liberowych – wojskowych fotografów dokumentalnych, spotkania z twórcami filmowymi po projekcjach filmów, a także debaty, m.in. o pracy filmowców na wojnie, kobietach filmu, wojnie z perspektywy dziecka czy spotkanie z dokumentalistami Centrum Lemkina, a także warsztaty w tym dla najmłodszych.
W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności: widzowie wybiorą najlepszy film festiwalu. W tym roku po raz trzeci odbędzie się konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 218 filmów, z których zakwalifikowało się do selekcji 195. Ostatecznie do konkursu wybrane zostały 23 filmy, które zostaną zaprezentowane w Kinotece w czasie festiwalu.
Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 18-24 października 2023 r. w Kinotece, kinie Amondo oraz w Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, a także od października do grudnia w innych miastach Polski takich, jak: Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice, Płock, Gorzów Wielkopolski i in. oraz online od 27 października do 12 listopada 2023 r. na platformie vod.warszawa.pl.
Sprzedaż biletów i karnetów na warszawską edycję festiwalu ruszyła 25.09.
Autor: Dmytro Menok
dmd/ jos/