W październiku br. Agnieszka Pindera została wskazana przez komisję konkursową na kandydatkę na stanowisko dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała wybór komisji. Trzyletnia kadencja nowo powołanej dyrektorki rozpocznie się 23 grudnia br.
Agnieszka Pindera to polska kuratorka i teoretyczka sztuki. Specjalizuje się w sztuce XX i XXI wieku, szczególnie grup i kolektywów artystycznych oraz samoorganizacji artystów.
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, podyplomowych studiów Gender oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 2016-2023 była związana z Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie kierowała Centrum Muzeologicznym i była kuratorką wystaw, m.in.: "Pałac" Jasminy Cibic i "Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce". Współautorka interdyscyplinarnego projektu "Awangardowe muzeum", który realizowała z Jarosławem Suchanem i który otrzymał nagrodę w kategorii projekty naukowo-badawcze w 42. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021. Pracowała w Muzeum Warszawy, POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu.
Współkuratorka wystawy Konrada Smoleńskiego w Pawilonie Polskim na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia, który realizowała z Danielem Muzyczukiem. Autorka książki "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa" (2019). Jej inne projekty wydawnicze realizowane w zespołach redaktorskich to m.in. "The 1982 Cultural Exchange Between Łódź and Los Angeles" (2024) i "Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi" (2022). Agnieszka Pindera jest członkinią AICA Polska i CIMAM.
W poprzednich latach dyrektorami Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki byli m.in. Hanna Wróblewska, Janusz Janowski oraz p.o. Justyna Szylman.(PAP)
zzp/ dki/kgr/