O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Amerykański generał: dobre stosunki pomiędzy USA i Polską są istotne dla bezpieczeństwa europejskiego

Stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską oceniam jako dobre. Te korzystne relacje polsko-amerykańskie są istotne dla bezpieczeństwa europejskiego, zwłaszcza na wschodniej flance NATO – powiedział w rozmowie z PAP John Gronski, emerytowany generał dywizji armii amerykańskiej.

(zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
(zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

"Ufam, że USA i Polska będą kontynuować współpracę wojskową i gospodarczą. Jak sądzę, Polska powinna w dalszym ciągu poszukiwać sposobów na ulepszenie szkolenia swojej armii - np. zachęcić jednostki wojskowe z USA, aby ją w tym wsparły. Polska musi w dalszym ciągu zapewniać fundusze na poprawę infrastruktury ułatwiającej szkolenie oraz przemieszczanie żołnierzy i sprzętu" - podkreślił generał.

Na pytanie dotyczące inicjatyw w ramach NATO i innych organizacji międzynarodowych, które służyłyby wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej i Środkowej, Gronski przywołał opinie wskazujące na konieczność zachowania spójności Paktu Północnoatlantyckiego.

"Sojusznicy z NATO w Europie Zachodniej muszą zrozumieć zagrożenie ze strony Rosji, w obliczu którego stoi Europa Wschodnia. Muszą wydawać pieniądze i prowadzić szkolenia, aby przeciwdziałać temu zagrożeniu" – oznajmił Gronski, który w latach 2016-19 był zastępcą dowódcy generalnego sił lądowych USA w Europie.

Więcej

Ronald Reagan Fot. PAP/Alamy

Prezydent USA w historycznym przemówieniu o komunistach: Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd

Gronski zauważył, że na Kapitolu, zwłaszcza wśród większości deputowanych z Partii Republikańskiej, doszło do zmiany podejścia w kwestii wojny na Ukrainie. Można tam dostrzec spadek poparcia dla udzielania pomocy finansowej Kijowowi. Generał przypomniał, że część Republikanów chce powiązać to wsparcie z zagwarantowaniem przez administrację funduszy na zabezpieczenie południowej granicy USA. Z kolei inni deputowani opowiadają się za wysyłaniem amunicji i broni, ale nie pieniędzy. Argumentują, że taka decyzja jest związana z zarzutami dotyczącymi korupcji w rządzie ukraińskim.

Więcej

Żołnierz rosyjski na tle litery "Z". Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

ISW: rosyjska armia w obwodzie chersońskim stosuje broń chemiczną

W nawiązaniu do wyzwań w zakresie cyberbezpieczeństwa generał wspomniał o ochronie informacji niejawnych, co wpływa na planowanie działań rządu, suwerenność państwa, a także przebieg operacji wojskowych, w tym przemieszczanie oddziałów i sprzętu NATO.

Wśród zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i Stanów Zjednoczonych rozmówca PAP wymienił pogłębiające się relacje pomiędzy Rosją i Chinami. Podobnie odniósł się do stosunków Rosji z Iranem.

Podstawowym działaniem, które chciałbym ujrzeć w przyszłym roku w polityce przywódców światowych, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, jest sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę - oznajmił Gronski.

"Muszą być kontynuowane sankcje. Chiny muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wsparcie rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie i próby udzielenia pomocy Moskwie w osłabieniu reżimu sankcji" – podkreślił amerykański generał.

Wśród wydarzeń, które w 2024 roku będą miały znaczący wpływ na globalny krajobraz polityczny, rozmówca PAP wymienił przede wszystkim wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

nl/

Zobacz także

  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Szef MSZ odpowiada prezesowi PiS ws. budżetu obronnego i dowództwa nad polską armią

  • Szef PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/	Przemysław Piątkowski

    Jarosław Kaczyński: należy równolegle rozwijać własne siły zbrojne oraz podtrzymywać sojusz z USA

  • Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Morawiecki: jedynym graczem, który może decydować o bezpieczeństwie Trójmorza są Stany Zjednoczone

  • Trening wstępnej gotowości operacyjnej systemu Patriot 37 Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Rekordowe wydatki na obronę. "3,7 proc. PKB z 2024 roku"

Serwisy ogólnodostępne PAP