O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Morawiecki: jedynym graczem, który może decydować o bezpieczeństwie Trójmorza są Stany Zjednoczone

Jedynym graczem, który rzeczywiście może decydować o bezpieczeństwie Trójmorza są Stany Zjednoczone - powiedział w czwartek b. premier Mateusz Morawiecki (PiS) podczas 5. Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Dodał, że głównym gwarantem bezpieczeństwa Polski jest polska armia.

Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Tytus Żmijewski

"Trójmorze powinno być główną flanką obronną całej Unii Europejskiej i główną częścią odpowiedzi na zagrożenia płynące ze wschodu" – powiedział Morawiecki. Polskę nazwał w tym kontekście "barbakanem stabilności Trójmorza".

Uważa, że współpraca Polski z państwami skandynawskimi, bałtyckimi, Czechami, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Ukrainą i Turcją "może wyznaczać nową oś gospodarczą i bezpieczeństwa Europy". Dlatego Komisja Europejska powinna - jego zdaniem - wspierać finansowo projekty z regionu Trójmorza.

Według byłego premiera Unia Europejska i Komisja Europejska nie mogą jednocześnie dbać o podniesienie zdolności obronnych, utrzymywać państwo dobrobytu, innowacyjność i jednocześnie realizować Zielony Ład. Zaproponował rezygnację z tej inicjatywy na najbliższe 5, 10, 15 lat. "Lepiej być troszeczkę mniej zielonym, ale żyć w spokoju i w ogóle żyć, niż być bardzo zielonym, ale martwym" – podkreślił.

Poseł PiS Przemysław Czarnek podczas debaty o federalizacji Unii Europejskiej skrytykował rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE, którą w środę uchwalił Parlament Europejski. W jej ramach uznano Tarczę Wschód, czyli sztandarowy projekt premiera Donalda Tuska, za projekt flagowy dla wspólnego bezpieczeństwa UE.

"Wystarczy zbroić się w ramach NATO i poddać się dowództwu NATO, żeby bronić się przed agresją kogokolwiek, w tym Rosji" - stwierdził Czarnek. Jego zdaniem nie jest to zabieg w celu obrony, tylko utworzenia jednolitego państwa europejskiego. "To jest bardzo prosta recepta na katastrofę" – ocenił i dodał, że "nigdy na to nie możemy pozwolić".

Zdaniem polityka PiS rozwój Inicjatywy Trójmorza może zablokować proces federalizacji, który – według niego – polega na tworzeniu jednolitego państwa "pod butem niemieckim, czyli rosyjskim".

"W Unii Europejskiej nie trzeba nic naprawiać poza ewentualnie lekką korektą traktatów w kierunku bardziej jednoznacznych przepisów" – powiedział Czarnek. Zdaniem byłego szefa MEN Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej "ma przestrzegać traktatów, a nie kreować rzeczywistość prawną". "Trzeba im zabrać możliwość tworzenia prawa w oparciu o orzecznictwo" – dodał.

Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się w dniach 12-13 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Uczestnicy dyskutują m.in. o odbudowie Ukrainy, bezpieczeństwie i przeciwdziałaniu dezinformacji, udziale kobiet w biznesie, wykorzystaniu sztucznej inteligencji w biznesie i nauki w medycynie. Wydarzeniu towarzyszy Forum Gospodarcze dla przedsiębiorców, sesja naukowa i Wschodni Kongres Młodych Liderów. Organizatorem kongresu jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Trójmorze jako format międzynarodowy zostało zawiązane w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji. W ramach Inicjatywy zrealizowano kilka programów infrastrukturalnych, w tym np. gazowy interkonektor między Polską a Litwą.(PAP)

pin/ itm/ sma/

Zobacz także

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Morawiecki: to będą najdroższe Święta Wielkanocne w historii

  • Były premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Rafał Guz

    Były premier Mateusz Morawiecki przesłuchany w prokuraturze

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak

    "Prezydent Trump wątpi w relacje z obecnym rządem polskim". Morawiecki o relokacji wojsk USA

  • Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk, Artur Reszko, Przemysław Piątkowski, Piotr Nowak

    Najnowszy ranking zaufania. Wygrani i przegrani

Serwisy ogólnodostępne PAP