Amerykańskie siły wojskowe w Europie w 2025 r. [INFOGRAFIKI]
Od początku 2025 roku w Europie stacjonuje 84 tys. amerykańskich żołnierzy, w tym w Polsce około 10 tys., w Niemczech – 37 tys., a we Włoszech – 13 tys. Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) we wtorek ogłosiło planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce do innych miejsc w Polsce. Jak wskazano w komunikacie, decyzja ma na celu m.in. optymalizację wysiłku ponoszonego przez amerykańskie wojsko i "odzwierciedla miesiące ocen i planowania", które przeprowadzono w koordynacji z polskimi gospodarzami i innymi sojusznikami z NATO.


Wojska USA stacjonują w Europie od końca II wojny światowej. Ich liczebność zmieniała się na przestrzeni lat, osiągając szczytowy poziom około 475 tys. żołnierzy pod koniec lat 50., gdy siły Stanów Zjednoczonych były kluczowym elementem obrony przed wojskami ZSRR i całego Układu Warszawskiego w okresie zimnej wojny.
W styczniu Donald Trump, który wielokrotnie krytykował kraje europejskie za zbyt niskie wydatki na obronność, powrócił do Białego Domu, a jego nowa administracja sygnalizowała możliwość zmniejszenia obecności wojskowej USA w Europie. Obecność ta jest kluczowym elementem europejskiego systemu bezpieczeństwa, a jej ewentualne ograniczenie mogłoby poważnie zachwiać tym systemem — podkreślają eksperci cytowani w ubiegłym tygodniu przez agencję Reutera.
Plan zastąpienia USA w NATO
W związku z tymi obawami europejskie potęgi militarne, w tym Wielka Brytania i Francja, opracowują plan zastąpienia USA w NATO, aby uniknąć chaosu po ewentualnym jednostronnym wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Sojuszu — twierdzi "Financial Times".
Od 2022 r., po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i wysłaniu przez USA do Europy kolejnych 20 tys. żołnierzy, ich liczba zmieniała się w zależności od potrzeb, rotacji oraz ćwiczeń, osiągając w tym okresie nawet 105 tys. żołnierzy - podał amerykański think tank Council of Foreign Relations.
Arsenał jądrowy w Europie
USA zarządzają również arsenałem jądrowym w Europie. Przechowują tu ok. 100 bomb B61 w Belgii, Włoszech, Holandii, Niemczech i Turcji. Żadna z nich nie może zostać użyta bez zgody USA.
40 amerykańskich baz wojskowych
W Europie jest też ponad 40 amerykańskich baz wojskowych, głównie w Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Są to siły rozmieszczone na stałe, które uczestniczą w regularnych ćwiczeniach z sojusznikami. W Europie przebywają również siły rotacyjne. Przykładem jest Wzmocniona Wysunięta Obecność (eFP) sił NATO (nie tylko USA) na wschodniej flance Sojuszu. W ramach eFP od 2017 r. żołnierze z różnych państw stacjonują w Polsce i państwach bałtyckich, przy czym poszczególne jednostki się rotują - żołnierze przyjeżdżają na kilka miesięcy, następnie wracają do macierzystych garnizonów, a na ich miejsce przyjeżdżają inni z tego samego państwa.

Częścią eFP jest kontyngent kilkuset żołnierzy z USA, którzy szkolą się w rejonie Giżycka i Orzysza na Mazurach. Razem z nimi są tam pododdziały z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Grupa współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania koordynuje Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód w Elblągu. EFP powstała w wyniku ustaleń szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., aby wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu.
W Polsce stacjonuje ok. 10 tys. amerykańskich żołnierzy
W Polsce stacjonuje ok. 10 tys. amerykańskich żołnierzy, a liczba ta zmienia się z powodu rotacyjnego charakteru kontyngentu. W Poznaniu znajduje się Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, koordynujące działania sił lądowych USA w Europie oraz współpracujące z NATO i wojskami polskimi. Od marca 2023 r. działa także pierwszy stały garnizon wojsk USA (USAG-P). Ważne są również baza Aegis Ashore w Redzikowie (od 2024 r.), Dowództwo Dywizyjne w Bolesławcu i hub logistyczny w Jasionce.
Niemcy
W Niemczech stacjonuje około 37 tys. amerykańskich żołnierzy. W 2020 r. Trump zapowiedział wycofanie 9,5 tys. z nich, zarzucając Berlinowi niewypełnianie zobowiązań wobec NATO. Część wojsk miała trafić do Polski, ale te plany nie zostały wówczas zrealizowane. W Ramstein (Nadrenia-Palatynat) działa baza lotnicza z 16 tys. personelu oraz siedziba dowództwa sił lotniczych USA w Europie. W Buechel (również Nadrenia-Palatynat) przechowywana jest amerykańska broń jądrowa. Z kolei w Stuttgarcie (Badenia-Wirtembergia) znajduje się EUCOM, czyli Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych, któremu podlegają wszystkie siły USA na kontynencie.
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii stacjonuje ok. 10 tys. amerykańskich żołnierzy w ponad 10 bazach, w tym największej w Lakenheath z myśliwcami F-35. Ostatnio odnotowano incydenty z dronami nad amerykańskimi bazami w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Eksperci podejrzewają rosyjskie służby, ale sprawców nie ustalono.
Włochy
We Włoszech działa dziewięć amerykańskich baz wojskowych z ok. 13 tys. żołnierzy. Kluczowe to bazy lotnicze w Aviano (Friuli-Wenecja Julijska) i Sigonelli (Sycylia) oraz morskie w Gaecie (Lacjum) i Neapolu. Niedawno media nagłośniły decyzję amerykańskiego Departamentu ds. Wydajności Rządu, kierowanego przez Elona Muska, o blokadzie kart płatniczych włoskiego personelu cywilnego i nakazie raportowania do Waszyngtonu, co wywołało protesty związków zawodowych.
Hiszpania
Amerykanie są obecni w Hiszpanii od 1953 r. na mocy paktu madryckiego, który umożliwił budowę baz w zamian za pomoc dla reżimu Franco. Obecnie w Andaluzji działają dwie bazy: lotnicza w Moron (60 km od Sewilli) i morska - Rota (Kadyks w południowo-zachodniej Hiszpanii), część systemu obrony NATO. W Hiszpanii stacjonuje pięć amerykańskich niszczycieli, a szósty ma dotrzeć w tym roku. W 2024 r. Hiszpania wydała na wojsko 1,3 proc. PKB, z planem osiągnięcia 2 proc. w 2029 r.
Portugalia
Siły USA są w Portugalii od 1944 r., gdy za zgodą Brytyjczyków pojawiły się w bazie Lajes na azorskiej wyspie Terceira. Strategiczne położenie Azorów przyczyniło się do zaproszenia Portugalii do tworzenia NATO w 1949 r. Obecnie na Terceirze stacjonuje 165 amerykańskich żołnierzy, wspieranych przez 400 portugalskich pracowników. Portugalia, wydająca na obronę 1,5 proc. PKB, planuje osiągnąć 2 proc. do 2029 r.
Turcja
W Turcji stacjonuje ok. 1,7 tys. amerykańskich żołnierzy. USA korzystają z baz lotniczych w Incirlik i Izmirze. W Incirlik, będącym hubem misji sojuszniczych, znajdują się głowice jądrowe NATO i centrum nadzoru operacji na Bliskim Wschodzie. W Kurecik (Malatya) działa amerykański radar wczesnego ostrzegania, będący częścią obrony przeciwrakietowej NATO.
Grecja
W Grecji stacjonuje ok. 600 żołnierzy USA. Od 1969 r. działa baza marynarki wojennej w zatoce Suda na Krecie. Amerykanie są też obecni w bazach lotniczych w Larysie i Stefanowikio oraz korzystają z portu w Aleksandropolis. W lutym media spekulowały o planach zamknięcia tej bazy, czemu Pentagon zaprzeczył, podkreślając, że USA jedynie korzystają z greckiej infrastruktury portowej.
Finlandia
Finlandia, która dołączyła do NATO w 2023 r., zawarła z USA umowę obronną DCA (ang. Defence Cooperation Agreement) obowiązującą od jesieni 2024 r. Amerykańskie siły lądowe, powietrzne i morskie mają dostęp do 15 baz, lotnisk i portów od Zatoki Fińskiej po Laponię. Rotacyjna obecność wojsk USA wynosi od kilkudziesięciu do kilku tysięcy żołnierzy. Finlandia przeznacza na obronność ok. 2,5 proc. PKB.
Litwa
Na Litwie stacjonuje około 1000 amerykańskich żołnierzy, tworzących dwa bataliony. Obecni są od 2019 r. na zasadach rotacji, głównie w ramach brygad pancernych. Początkowo planowano ich obecność do 2026 r., ale porozumienie z ubiegłego roku przedłużyło misję na czas nieokreślony. Żołnierze ćwiczą w Podbrodziu. Przed kilkoma tygodniami ministra obrony Litwy Dovile Szakaliene po rozmowie z szefem Pentagonu Pete'em Hegsethem przekazała, że jej kraj jest gotowy przyjąć dodatkowy batalion wojsk Stanów Zjednoczonych i dodała, że "nie ma mowy o wycofaniu sił USA z Litwy". 20 proc. litewskich zakupów broni pochodzi z USA.
Łotwa
Na Łotwie przebywa obecnie rotacyjnie około 400 żołnierzy amerykańskich. Są to jednostki artylerii i lotnictwa. Stacjonują w bazach wojskowych w Adażi i Lielvarde – podała pod koniec lutego agencja LETA. Amerykański kontyngent w różnych formach stacjonuje na Łotwie od 2014 roku. Pomimo zapowiedzi, że Stany Zjednoczone mogą wycofać część swoich wojsk z Europy, łotewskie władze nie mają żadnych informacji ani ostrzeżeń, że istniejący w ich kraju kontyngent USA zostanie zmniejszony lub wycofany.
Estonia
W Estonii amerykański kontyngent wojskowy stacjonuje rotacyjnie, z liczbą żołnierzy szacowaną na kilkuset. W 2022 r. przybyła tam jednostka artylerii rakietowej Himars do bazy Tapa, a w 2023 r. dodatkowe jednostki piechoty rozlokowano w bazie w Voru. W lutym 2025 r. do Camp Reedo przybył 7. pułk kawalerii, który ma być w pełni rozlokowany do września. Estonia przeznacza na obronność ok. 3,5 proc. PKB i planuje zwiększenie wydatków na inwestycje zbrojeniowe do 5 proc. PKB od 2026 r.
Rumunia
W Rumunii stacjonuje ok. 1,5 tys. amerykańskich żołnierzy, a łącznie ok. 5 tys. wojskowych z 17 państw. Najwięcej Amerykanów przebywa w bazie lotniczej Mihail Kogalniceanu pod Konstancą nad Morzem Czarnym. Kluczowe są też bazy Deveselu (element tarczy antyrakietowej) i Campia Turzii w Transylwanii. (PAP)
bml/ awm/ pmo/ sw/ mrf/ zat/ ndz/ aki/ just/ from/ bst/ jos/