O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Analityk: utrata syryjskiego Aleppo to zawstydzająca porażka Rosji

Opanowanie syryjskiego Aleppo przez islamistycznych rebeliantów to zawstydzająca porażka Rosji, która jest sprzymierzona z reżimem prezydenta Syrii Baszara al-Asada - ocenił w sobotę izraelski analityk Daniel Rakov. Dodał, że Ukraina podobno w ostatnich miesiącach wspierała syryjskich rebeliantów.

Bojownicy opozycji modlą się w Aleppo w Syrii	Fot. PAP/EPA/Mohammed Al-Rifai
Bojownicy opozycji modlą się w Aleppo w Syrii Fot. PAP/EPA/Mohammed Al-Rifai

Rosjanie byli zaskoczeni szybkim postępem rebeliantów, którzy w sobotę opanowali większość Aleppo, drugiego pod względem wielkości miasta kraju - napisał w serwisie X Rakov, który jest ekspertem ds. polityki rosyjskiej pracującym w Jerozolimskim Instytucie Studiów Strategicznych.

Media państwowe w Rosji w dużej mierze ignorują walki w Syrii, a władze wykonują standardowe ruchy, w tym rozpowszechniają informacje, które minimalizują skalę walk i wyolbrzymiają zdolność Asada do radzenia sobie z rebelią - dodał analityk.

Więcej

Dżihadyści kontrolują już większość miasta Aleppo. Fot. PAP/EPA/BILAL AL MAHMOUD

Dżihadyści kontrolują już większość Aleppo

Rakov napisał, że według źródeł Ukraina podobno w ostatnich miesiącach wysyłała pomoc syryjskim rebeliantom, ale trudno określić skalę tego wsparcia.

"Utrata Aleppo przez Asada szkodzi wizerunkowi Rosji jako mocarstwu, które stara się pokazywać swoją siłę poza obszarem postsowieckim i zagraża strategicznym zasobom Putina, rosyjskim bazom wojskowym w Syrii" - ocenił ekspert. Zaznaczył, że tempo ofensywy rebeliantów zmusi Rosję do szybkiej reakcji.

Według analityka, utrata kontroli nad północą kraju przez syryjski reżim, który jest sprzymierzony z Iranem i Rosją utrudni też odbudową Hezbollahu, który wspierał Asada. Szyicka organizacja przez rok prowadziła walki z Izraelem, w ostatnich dwóch miesiącach miały one charakter otwartej wojny. Od środy obowiązuje zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem.

Bojownicy z syryjskiej organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) i ich sojusznicy rozpoczęli w środę ofensywę przeciwko wojskom rządowym. Według doniesień prasowych w sobotę rebelianci opanowali Aleppo i kontynuują natarcie, a między siłami rządowymi i islamistycznymi bojówkami trwają ciężkie walki. Siły powietrzne Rosji i Syrii bombardowały w sobotę Aleppo. W walkach zginęło już ponad 300 osób.

To najpoważniejsze starcia w Syrii od 2020 r., gdy Rosja i wspierająca rebeliantów Turcja zawarły porozumienie, które zakończyło większość walk.

Wojna domowa w Syrii wybuchła w 2011 r. i na długo pogrążyła kraj w chaosie. W ostatnich latach reżim w Damaszku zdołał odzyskać kontrolę nad większością terytorium kraju, w dużej mierze dzięki wsparciu Rosji i Iranu. W konflikcie zginęło co najmniej pół miliona osób.

Liczące przed wojną ponad 2 mln mieszkańców Aleppo było miejscem jednych z najkrwawszych, toczących się przez lata walk. Asad w 2016 r. ostatecznie odzyskał kontrolę nad miastem.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ wr/ know/

Galeria (1)

  • Autor: Maciej Zieliński/PAP
    1/1

    Autor: Maciej Zieliński/PAP

Zobacz także

  • Fot. PAP/EPA/BILAL AL HAMMOUD

    Syria. Rodziny spotykają się po latach po przejęciu Aleppo przez rebeliantów [WIDEO]

  • Syria (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MOHAMMED AL RIFAI

    Syryjska armia rozpoczęła kontrofensywę przeciwko islamskim rebeliantom w prowincji Hama [WIDEO]

  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

    Prezydent Turcji rozmawiał z Putinem o sytuacji w Syrii

  • Zniszczenia po rosyjskim ataku na północy Syrii. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED AL RIFAI

    Prezydent Syrii: rebelianci chcą nakreślić nową mapę regionu "zgodnie z interesami USA"

Serwisy ogólnodostępne PAP