Nabór odbył się między 21 a 29 lutego 2024 r., złożono ponad 172 tys. wniosków.
Ta pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Warunek otrzymania wsparcia to spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Od ubiegających się o te środki nie wymagano składania dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.
Wysokość dofinansowania stanowi iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy, która wynosi od 500 do 1000 zł w zależności od województwa.
W związku z tym, że wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na wsparcie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności stosowania współczynnika korygującego - poinformowano w komunikacie ARiMR. (PAP)
gn/