We wtorek odbyły się debaty nad projektami uchwał ws. powołania komisji śledczych ds. Pegasusa, ds. wyborów kopertowych i do spraw tzw. afery wizowej. Projekty trafiły do dalszych prac w Komisji Ustawodawczej.
Marek Ast w rozmowie z PAP przyznał, że kierowana przez niego komisja w najbliższych dniach nie będzie się zajmowała projektami uchwał. "W tym tygodniu na pewno nie" - podkreślił poseł.
Jak dodał, w porządku posiedzenia Sejmu "nie ma tego punktu ujętego dotyczącego powołania komisji".
"Więc być może w przyszłym tygodniu Komisja Ustawodawcza się zbierze i będzie rozpatrywała projekty uchwał" - przekazał Ast. Jak dodał, procedowanie projektów odbędzie się przed zaplanowaną na 6-7 grudnia kontynuacją prac Sejmu.
Sejm debatował we wtorek nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.
Sejm rozpatrywał we wtorek także projekt uchwały ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Ponadto posłowie debatowali nad trzecim projektem ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.(PAP)
autor: Grzegorz Bruszewski
kno/