O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Badanie: Europa może w dużej mierze zastąpić pomoc USA dla Ukrainy

Według badania opublikowanego w czwartek przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej (IfW) kraje europejskie mogłyby zastąpić amerykańską pomoc dla Ukrainy w wielu obszarach. Byłoby to możliwe zwłaszcza w sektorze finansowym, przy stosunkowo niewielkim dodatkowym wysiłku.

Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MARIA SENOVILLA
Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MARIA SENOVILLA

Więcej

Fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Orban: Europa nie może sobie pozwolić na dalsze finansowanie Ukrainy

Trudniej jest zastąpić amerykańską pomoc w zakresie broni i amunicji, ale Europa mogłaby również zapewnić dostawy w ważnych obszarach. Obecnie nie ma odpowiedniego zamiennika dla amerykańskiego wywiadu wojskowego - uważa IfW.

"Nasze dane pokazują, że Europa byłaby w stanie w dużym stopniu zrekompensować pomoc USA - ale tylko wtedy, gdy decydenci polityczni podejmą zdecydowane działania" - powiedział dyrektor ds. badań IfW Christoph Trebesch, cytowany na stronie internetowej Instytutu. "Do tej pory Europa działała w tym zakresie zbyt wolno".

Według badania europejskie rządy wydają obecnie średnio zaledwie 0,1 proc. swojego produktu krajowego brutto (PKB) rocznie na bilateralną pomoc dla Ukrainy. Aby zrekompensować niedobór USA, wkład wszystkich państw i instytucji UE musiałby wzrosnąć do 0,21 proc. Oznaczałoby to wzrost z obecnych 44 do 82 miliardów euro rocznie.

"Dla poszczególnych państw oznacza to znaczny wzrost ich pomocy dla Ukrainy. UE powinna zatem zapewnić zachęty do tego, na przykład poprzez priorytetowy dostęp do nowych funduszy obronnych UE" - powiedział Trebesch. Jeśli cała Europa poszłaby za przykładem Danii i zmobilizowała więcej niż 0,5 proc. PKB rocznie, wówczas pomoc USA mogłaby nawet zostać znacznie zrekompensowana.

Na podstawie wcześniejszej pomocy można stwierdzić, że największa zależność od amerykańskiej broni dotyczy obecnie artylerii rakietowej, takiej jak Himars, amunicji do haubic i systemów obrony powietrznej, takich jak Patriot. W innych obszarach, w tym w haubicach i czołgach, większość dostarczanych systemów uzbrojenia pochodzi już z produkcji europejskiej - czytamy na stronie IfW.

"Europa już nie tylko zaopatruje (Ukrainę) z istniejących zapasów, ale teraz zamawia większość broni dla Ukrainy bezpośrednio w przemyśle" - powiedział Trebesch. Proces ten musi zostać znacznie przyspieszony poprzez konkretne zobowiązania w zakresie zamówień, "w szczególności w odniesieniu do produkcji amunicji do haubic".

Według analizy jednym z największych pozostałych wyzwań jest zastąpienie amerykańskiego wywiadu wojskowego. Obecnie w Europie brakuje porównywalnych możliwości w tej dziedzinie, a ich szybka rozbudowa jest konieczna - uważa Kiloński Instytut Gospodarki Światowej.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mms/ grg/

Zobacz także

  • Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPH SOEDER

    Sprawa Taurusów dla Ukrainy. "Za deklaracją muszą pójść czyny"

  • Wsparcie USA dla Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/JUSTIN LANE

    Czy USA wystarczająco wspiera Ukrainę? Sondaż wśród Amerykanów

  • Pomoc USA dla Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

    Ukraina domaga się od USA więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej

  • Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Media o szczycie w Paryżu: idea wysłania sił międzynarodowych wciąż w zawieszeniu

Serwisy ogólnodostępne PAP