O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Media o szczycie w Paryżu: idea wysłania sił międzynarodowych wciąż w zawieszeniu

Francuski dziennik "Le Monde" podkreśla w piątek, że idea wysłania na Ukrainę sił europejskich pozostaje w zawieszeniu po czwartkowym szczycie sojuszników Ukrainy w Paryżu. Zdaniem ekspertów Rosja może wykorzystać to, że kraje uzależniają decyzję w sprawie wojsk od tego, czy nastąpi rozejm w walkach.

Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak podkreśla dziennik, perspektywa rozejmu "pozostaje niepewna". Choć projekt - idea francusko-brytyjska - jest promowany w nadziei, że Europejczycy będą liczyć się w negocjacjach pokojowych, z których wciąż są wykluczeni, "nie podjęto żadnej decyzji" w jego sprawie i wydaje się, że "ugrzązł" - ocenia "Le Monde".

Więcej

Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

W Paryżu kolejny szczyt "koalicji chętnych". Przywódcy zadeklarują, "co są gotowi zrobić"

Odnotowuje, że istnieje grupa krajów "sceptycznych, ale chętnych, by śledzić ewolucję tych planów", jak Niemcy czy Włochy, podczas gdy rola Polski czy Turcji pozostaje "niejasna".

Troska Europejczyków, by nie martwić zbytnio opinii publicznej w swych krajach i zapewnić, że wysłanie wojsk zależne będzie od rozejmu, zmieniła tę zasadę w "warunek konieczny, dziś instrumentalizowany przez Rosję" - powiedział dziennikowi Elie Tenenbaum, szef Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI). Rosja bowiem "zrozumiała, że tak długo, jak nie ma rozejmu, może uniknąć rozmieszczenia wojsk europejskich, którego się obawia" - dodał ekspert.

"Liczba partnerów zależy od USA"

Jego zdaniem grozi to tym, iż po nadaniu wagi tej sprawie, jak i zasadzie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, "góra urodzi mysz".

"Le Monde" zauważa, że choć premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer przekonywał, że Europa mobilizuje się na rzecz pokoju w Ukrainie, to "starał się nie mówić" o wysłaniu oddziałów lądowych. "Liczba partnerów europejskich gotowych się zaangażować zależy od obecności Stanów Zjednoczonych" - powiedział Starmer.

Francuski dziennik cytuje także prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który "nie krył rozczarowania" dyskusjami podczas szczytu i powiedział, że jest "wiele pytań, a na razie mało odpowiedzi".

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/ js/ pap/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Prezydent Ukrainy przybył do Paryża. Jutro kolejny szczyt ws. sytuacji w Ukrainie i bezpieczeństwa w Europie

  • Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Premier na mównicy, prezydent na sali. W Sejmie o bezpieczeństwie Polski

  • Szczyt w Londynie. Fot. PAP/EPA/JAVAD PARSA

    Prasa o szczycie w Londynie. "Wzmacnia pozycję Europy wobec USA"

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Premier Tusk zabiera głos po spotkaniu w Paryżu

Serwisy ogólnodostępne PAP