O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Badanie IBRiS: pojęcie deregulacji jest znane ponad połowie respondentów [INFOGRAFIKA]

Pojęcie deregulacji znane jest 51,9 proc. badanych, a 34,4 proc. zadeklarowało, że słyszało o bieżących inicjatywach z nią związanych - poinformowała PAP agencja badawcza IBRiS. Większość respondentów chce zmniejszenia restrykcji administracyjnych i uproszczenia procedur.

Rafał Brzoska. Fot. PAP/Paweł Supernak/ PAP/Infografika/Mateusz Krymski
Rafał Brzoska. Fot. PAP/Paweł Supernak/ PAP/Infografika/Mateusz Krymski
Image
Polacy o propozycjach deregulacji. Autor: PAP/Mateusz Krymski
Polacy o propozycjach deregulacji. Autor: PAP/Mateusz Krymski

Jak wynika z badania, 51,9 proc. respondentów słyszało o deregulacji, jednocześnie 43,5 proc. wskazało, że wie na czym ona polega. Jeszcze mniej - 34,4 proc. słyszało o bieżących inicjatywach z nią związanych.

Z odpowiedzi badanych udzielonych na bardziej szczegółowe pytania wynika, że większość badanych popiera uproszczenie procedur i większą ochronę przed błędami administracji. Inicjatywę wprowadzenia zasady domniemania niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych pozytywnie oceniło 73,7 proc. respondentów, z czego 45,5 proc. uznało ją za zdecydowanie dobrą, a 28,2 proc. za raczej dobrą. Tylko 7 proc. badanych wyraziło na jej temat negatywną opinię, w tym 4,9 proc. oceniło ją raczej źle, a 2,1 proc. zdecydowanie źle.

Więcej

Portal podatkowy Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Od dziś można rozliczyć PIT za 2024 rok. Są nowości 

Kolejną propozycją, która zyskała szeroką aprobatę społeczną, jest wprowadzenie instytucji ugód podatkowych w sporach z urzędem skarbowym. Pozytywnie oceniło ją łącznie 70,8 proc. respondentów. Negatywną opinię w tej sprawie wyraziło 9,8 proc. badanych.

Niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy zdobyło uznanie 70,5 proc. uczestników badania. Zdecydowanie dobrze oceniło ten pomysł 42,7 proc. respondentów, a 27,8 proc. uznało go za raczej dobry. Negatywne zdanie wyraziło 15,8 proc. badanych, w tym 8,5 proc. oceniło go "raczej źle", a 7,3 proc. "zdecydowanie źle".

Poparcie większości ankietowanych uzyskała również inicjatywa złagodzenia restrykcyjnych przepisów i ograniczenia kar. Zwolnienie mikrofirm z podatku VAT do kwoty 350 tysięcy złotych zostało ocenione pozytywnie przez 61,6 proc. respondentów. Negatywnie odniosło się do tego 10,8 proc. badanych.

Nienaliczanie odsetek za zwłokę w przypadku, gdy kontrola podatkowa przekroczy 6 miesięcy uzyskało poparcie 60,8 proc. badanych, przy czym 30,9 proc. oceniło proponowane rozwiązanie zdecydowanie dobrze, a 29,9 proc. raczej dobrze. Z kolei wprowadzenie obowiązku stosowania korzystnych dla podatników wyroków TSUE spotkało się z aprobatą 56,8 proc. ankietowanych, z czego 33,2 proc. wyraziło zdecydowane poparcie.

Polacy oczekują nowoczesnych rozwiązań

Badanie potwierdziło też, że Polacy oczekują nowoczesnych rozwiązań, które przyspieszą i uproszczą kontakt z administracją publiczną. Utworzenie jednego, wspólnego systemu usług państwowych dla obywateli zyskało aprobatę 67,7 proc. respondentów. Zdecydowanie dobrze oceniło tę propozycję 35,3 proc. ankietowanych, a 32,4 proc. uznało ją za raczej dobrą. 9,2 proc. odniosło się do niej negatywnie.

Zrównanie wagi dokumentacji elektronicznej z papierową pozytywnie odebrało 66,2 proc. badanych. Wśród nich 33,5 proc. respondentów uznało to rozwiązanie za zdecydowanie dobre, a 32,7 proc. za raczej dobre. Przeciwnych tej propozycji było łącznie 17,2 proc. badanych.

Przeniesieniem kolejnych usług do aplikacji mObywatel zainteresowanych było 64,5 proc. biorących udział w badaniu – 34,1 proc. uznało to rozwiązanie za zdecydowanie dobre, a 30,4 proc. za raczej dobre. Przeciwnych tej zmianie było 14,5 proc., natomiast 22 proc. nie miało w tej sprawie jednoznacznej opinii.

Największe poparcie spośród wszystkich przedstawionych w badaniu propozycji 

Największe poparcie spośród wszystkich przedstawionych w badaniu propozycji uzyskał projekt dotyczący ograniczenia agresywnych praktyk egzekucyjnych komorników, który pozytywnie zaopiniowało 74,1 proc. respondentów – w tym 40,3 proc. oceniło go zdecydowanie dobrze, a 33,9 proc. raczej dobrze. Przeciwnych było 8,2 proc. uczestników badania. Dodatkowo 17,7 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

"Choć temat deregulacji dopiero zaczyna przebijać się do świadomości społecznej, jego znaczenie rośnie. Połowa społeczeństwa już zetknęła się z tym pojęciem, a co trzeci Polak słyszał o działaniach państwa w tym zakresie. Wyniki badania są wyraźnym sygnałem, że uproszczenie procedur, ograniczenie biurokracji i cyfryzacja to oczekiwane kierunki zmian, które mogą skutecznie służyć obywatelom i odpowiedzieć na realne potrzeby społeczne" – skomentował prezes IBRiS Marcin Duma .

Badani zostali również poproszeni o wskazanie trzech najistotniejszych ich zdaniem propozycji spośród przedstawionych rozwiązań. Na pierwszym miejscu znalazło się wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych, które wśród trzech najważniejszych rozwiązań wskazało 38,8 proc. respondentów. Drugą propozycją, wskazaną przez 35,1 proc. badanych okazało się odstąpienie od karania podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki. Na trzecim miejscu znalazło się ograniczenie agresywnej praktyki egzekucji komorniczej, które wskazało 17,5 proc. respondentów. Przeniesienie kolejnych usług administracji publicznej do aplikacji mObywatel uzyskało 13,1 proc. wskazań, a ograniczenie kontroli działalności gospodarczej o 50 proc. - 10,4 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 21-22 lutego 2025 r. metodą CATI na reprezentatywnej grupie 1068 dorosłych obywateli Polski. (PAP)

gkc/ drag/

Zobacz także

  • Debata w Końskich, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Adam Kumorowicz

    Kto wygrał debatę w Końskich? Polacy zdecydowali. Sondaż

  • Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Prezes IBRiS: pierwszy raz w historii kandydat antysystemowy ma duże szanse wejścia do II tury

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz posłowie PiS Mariusz Błaszczak i Ryszard Terlecki i Premier Donald Tusk. Fot.  PAP/Paweł Supernak

    KO czy PiS? Kto na czele? Najnowsze badanie

  • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Albert Zawada

    Wspólny kandydat koalicji rządzącej na prezydenta? Kto powinien nim być? Badanie

Serwisy ogólnodostępne PAP