O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Bank Światowy: na odbudowę Libanu potrzeba co najmniej 11 mld dolarów

Bank Światowy (BŚ) szacuje, że odbudowa Libanu ze zniszczeń spowodowanych atakami Izraela z końca 2023 i niemal całego 2024 roku pochłonie co najmniej 11 miliardów dolarów - poinformował w piątek Reuters. Agencja cytuje komunikat BŚ, według którego od 2019 r. PKB Libanu spadł realnie o blisko 40 procent.

Bank Światowy: odbudowa Libanu pochłonie co najmniej 11 mld dolarów. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH
Bank Światowy: odbudowa Libanu pochłonie co najmniej 11 mld dolarów. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Reuters podał, że w ocenie BŚ libańskie władze będą musiały wydać na odbudowę od 3 do 5 mld dolarów, w tym ok. 1 mld na infrastrukturę energetyczną, usługi komunalne i publiczne, transport, a także kanalizację oraz dostarczanie wody i nawadnianie. Pozostała kwota będzie - w ocenie twórców dokumentu - wymagać finansowania prywatnego, a obejmie głównie mieszkalnictwo, handel, przemysł i turystykę.

Więcej

Premier Libanu Nawaf Salam. Fot. PAP/EPA/ WAEL HAMZEH. Fot. PAP/EPA/	WAEL HAMZEH

Liban. Rząd Nawafa Salama otrzymał wotum zaufania w parlamencie

W raporcie oszacowano, że koszty gospodarcze ataków na Izrael prowadzonych z terytorium Libanu oraz odwetowych działań izraelskiej armii sięgnęły 14 mld dolarów. Sprecyzowano, że blisko połowę tej kwoty stanowią szkody "w strukturach fizycznych", a nieco ponad połowa to straty gospodarcze wynikające ze "zmniejszonej produktywności, utraconych dochodów i kosztów operacyjnych".

Według BŚ najbardziej ucierpiał sektor mieszkaniowy; straty w tej branży wyniosły nieco ponad 4 i pół mld dolarów. Dalej na tej liście znalazły się handel, przemysł i turystyka. Jeśli chodzi o zasięg geograficzny, najbardziej ucierpiała południowa część kraju oraz południowe przedmieścia Bejrutu.

W raporcie BŚ stwierdzono, że z perspektywy makroekonomicznej trwający niespełna 15 miesięcy konflikt spowodował realny spadek PKB Libanu w 2024 r. o 7,1 procent. Prognozy sprzed jego wybuchu mówiły o wzroście PKB na poziomie 0,9 procent. BŚ szacuje też, że od 2019 r. skumulowany spadek PKB Libanu zbliżył się do 40 procent.

We wrześniu 2024 r. izraelska armia rozpoczęła kolejne działania zbrojne przeciw Libanowi, które kontynuowano co najmniej do połowy lutego. Nie miały już tak intensywnego charakteru, jak te z okresu październik 2023 - wrzesień 2024. (PAP)

piu/ mms/

Zobacz także

  • Bejrut. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Izrael zbombardował Bejrut. Pierwszy atak od czasu zawarcia zawieszenia broni [WIDEO]

  • Izraelski system obrony powietrznej Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Izrael: nie będzie pokoju w Bejrucie, jeśli Liban znów zaatakuje

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Polscy żołnierze wyruszają do Libanu w ramach misji ONZ [NASZE WIDEO]

  • Premier Libanu Nawaf Salam. Fot. PAP/EPA/ WAEL HAMZEH. Fot. PAP/EPA/	WAEL HAMZEH

    Liban. Rząd Nawafa Salama otrzymał wotum zaufania w parlamencie

Serwisy ogólnodostępne PAP