W piątek na spotkaniu wiceministra infrastruktury, Arkadiusza Marchewki z przedstawicielami Banku Światowego, reprezentanci tej instytucji potwierdzili swoje zainteresowanie i możliwość współfinansowania nowego projektu w gospodarce wodnej w wysokości około 500 mln euro.
Koszt nowego projektu w gospodarce wodnej jest szacowany na 1,5 mld euro. Jego celem jest rozbudowa, modernizacja oraz budowa nowej infrastruktury hydrotechnicznej, aby zapewnić ochronę przed powodzią. Nowy projekt w gospodarce wodnej ma polegać na ograniczeniu ryzyka powodziowego oraz usprawnieniu zarządzania przeciwpowodziowego w dorzeczu górnej i środkowej Wisły, a także ochronie przeciwpowodziowej ważnych ośrodków miejskich i przemysłowych ; zmniejszeniu ryzyka suszy w obszarach oraz sektorach szczególnie na to wrażliwych, w tym rolnictwie, zaopatrzeniu w wodę przemysłową, pitną oraz dla środowiska; oraz wzmocnieniu zdolności instytucjonalnych w łagodzeniu skutków powodzi i susz, a także w ulepszeniu monitorowania jakości wody w rzekach, co przyczyni się do lepszej ochrony różnorodności biologicznej i środowiska.
W trakcie spotkania oceniono również możliwości pozyskania z Banku Światowego dodatkowych środków wsparcia dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego, którzy utracili rynki wschodnie, oraz dla przewoźników zainteresowanych dofinansowaniem zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. (PAP)
gn/