W piątek wicepremier i szef MC Krzysztof Gawkowski oraz wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji.
"(...) Powołanie Funduszu Sztucznej Inteligencji to jest zbudowanie takiego mocnego fundamentu dla polskiej gospodarki, w którego będą mogli korzystać mali i średni przedsiębiorcy, będą mogły korzystać startupy. Będziemy budowali w Polsce fabrykę sztucznej inteligencji i ten proces już się rozpoczął. Będziemy w Polsce budowali wielki instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją" - powiedział podczas konferencji prasowej Gawkowski.
Do zadań Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji należeć będzie wypracowywanie kierunków wsparcia rozwoju i wdrażania bezpiecznej i etycznej sztucznej inteligencji w kraju, modelowanie programów w celu koncentracji środków na poszczególne projekty, a także monitorowanie rozwoju… pic.twitter.com/kWuMiAG9l2
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 15, 2024
Dodał, że Polska będzie też zajmowała się budową modelu językowego PLLuM (Polish Large Language Model), który - jak ocenił - "daje też poczucie, że Polska w tym wyścigu dotyczącym sztucznej inteligencji jest w czołówce".
Szef resortu cyfryzacji stwierdził też, że odpowiednie "procesy" już się rozpoczęły i będą trwały "w najbliższych tygodniach i miesiącach". Dodał, że pieniądze jakie zostaną wydane na "różne ramy związane ze sztuczną inteligencją" to "olbrzymia kwota". "Na polską sztuczną inteligencję wydamy kwotę rzędu miliarda złotych" - podkreślił Gawkowski. Dodał, że w pierwszym kwartale 2025 r. będzie można zaprezentować "dokładne wydatki".
Kosiniak-Kamysz: bez AI nie będzie bezpiecznej Polski
"To jest bardzo ważny dzień dla Polski bezpiecznej i gospodarnej, bo te dwie wartości spotykają się dziś ze sobą (...) Nie ma przyszłości jednego i drugiego bez sztucznej inteligencji. (...) Strategia rozwoju sztucznej inteligencji, Fundusz Sztucznej Inteligencji, fabryka sztucznej inteligencji to jest coś, co może stanowić o przewadze konkurencyjnej dla Polski, o jej bezpieczeństwie i rozwoju gospodarczym (...)" - podkreślił podczas konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz.
Szef MON zwrócił uwagę, że Polska ma bardzo duże osiągnięcia w dziedzinie nauki i wynalazków, ale nadal mamy problem z ich komercjalizacją.
"To deficyt, który nasz rząd musi zniwelować, któremu musimy sprostać" - zaznaczył.
Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji ma skupiać najważniejsze instytucje rozdzielające środki publiczne na cele związane z rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Bank Gospodarstwa Krajowego. Rada będzie organem doradczym, którego głównym celem będzie wspieranie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji w Polsce. (PAP)
bpk/ jls/ mick/ mar/