O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

To on będzie nowym szefem MSZ Ukrainy? Zełenski wskazał kandydata

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysunął kandydaturę Andrija Sybihy, dotychczasowego wiceszefa dyplomacji, na ministra spraw zagranicznych tego kraju - wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Sybiha jest wiceministrem spraw zagranicznych od 2024 roku. Wcześniej pracował jako wiceszef biura prezydenta Zełenskiego i był m.in. ambasadorem Ukrainy w Turcji.

Parlament przyjął rezygnację szefa MSZ Kułeby i wicepremierki Wereszczuk

Parlamentarzysta przekazał, że za dymisją Kułeby opowiedziało się 240 deputowanych, jeden był przeciwko, a 45 wstrzymało się od głosu. Kułeba nie był obecny na sali w trakcie głosowania.

O jego rezygnacji ze stanowiska poinformował dzień wcześniej przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk. 43-letni Kułeba stał na czele ukraińskiej dyplomacji od marca 2020 roku. W czasie jego kadencji Ukraina mierzyła się ze skutkami pandemii Covid-19 i padła ofiarą pełnowymiarowej inwazji Rosji. Był najmłodszym szefem MSZ w historii tego kraju.

W czwartek parlament zatwierdził też dymisję złożoną przez wicepremierkę ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Iryny Wereszczuk. Dzień wcześniej do przegłosowania rezygnacji zabrakło 12 głosów deputowanych. Wereszczuk ma teraz pracować w biurze prezydenta Zełenskiego.

Rada odwołała również Witalija Kowala ze stanowiska szefa Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Dzień wcześniej zabrakło głosów do zatwierdzenia jego rezygnacji.

W środę parlament zatwierdził też dymisję wicepremierki ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olhy Stefaniszyny, a także trzech ministrów: sprawiedliwości Denysa Maluski, ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłana Striłca oraz ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandra Kamyszina.

Stefaniszyna najpewniej znów zostanie wicepremierką ds. integracją europejskiej i euroatlantyckiej, łącząc to ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości.

"Jestem bardzo wdzięczny ministrom i całemu zespołowi Rady Ministrów, którzy pracowali dla dobra Ukrainy przez cztery i pół (roku). Potrzebujemy dziś nowej energii i te kroki są związane ze wzmocnieniem naszego państwa na różnych kierunkach" - oświadczył w środę prezydent Zełenski. (PAP)

ndz/ ap/ ep/

Zobacz także

  • Luke Pollard Fot. PAP/Leszek Szymański

    Bez porozumienia Francji z Wielką Brytanią. Chodzi o miesięczny rozejm w Ukrainie

  • Flagi UE. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje specjalne posiedzenie w sprawie wsparcia dla Ukrainy

  • Prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

    Zełenski: chcemy silnego porozumienia z USA w sprawie inwestycji i bezpieczeństwa

  • Rosyjski żołnierz. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

    Okupujący Krym Rosjanie zmuszają dzieci do pracy przy produkcji broni

Serwisy ogólnodostępne PAP