"W piątek rano będzie w sieci dostępna lista punktów szczepień, będzie można sprawdzić, gdzie mamy najbliżej i udać się na szczepienie" - powiedział Konieczny w czwartek w radiu RMF FM.
"Mamy ok. 160 tys. zamówień. Do poszczególnych punktów dostarczamy po 100 dawek" - dodał wiceminister zdrowia.
"Zaskoczenie dla wirusologów i epidemiologów"
Przypomniał, że szczepionki będą bezpłatne, refundowane jest także samo wykonanie szczepienia.
Konieczny zaznaczył, że szczyt fali zachorowań na COVID-19 trwa już od tygodnia.
"To zaskoczenie dla wirusologów i epidemiologów" - podkreślił. Dodał, że wirus zmienia swój charakter i "kto wie, czy w kolejnych latach nie rozminiemy się z tzw. sezonowością. Wirus na przykład będzie pojawiał się jeszcze wcześniej, co będzie utrudniać walkę z nim, bo firmy, które opracowują szczepionki też muszą mieć czas".
Ministerstwo zdrowia kupiło w tym roku 1 mln 54 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 - to szczepionki dwóch producentów: Moderny i Novavaxu. Szczepienia przeciw COVID-19 będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania, które dostępne będzie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ich automatyczne wystawianie rozpoczęło się 18 października.
W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania osoba uprawniona może je samodzielnie wystawić w punkcie szczepień, oceniając wiek oraz odstęp od przyjęcia ostatniej dawki.
Szczepienia wykonywane będą w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.
Na szczepienie można zapisać się za pośrednictwem IKP (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl.
Szczepienie wykonane szczepionką kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP) w przypadku wykonania go w aptece podlega rozliczeniu przez NFZ na takich samych zasadach jak usługa wykonana szczepionką zakupioną przez Ministra Zdrowia. Jeśli wykonane będzie w POZ, to jego koszt nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ. (PAP)
mbed/ js/gn/