Biały Dom: mamy nadzieję na dodatkowe przedłużenie rozejmu w Gazie

2023-11-27 20:24 aktualizacja: 2023-11-28, 09:24
Palestyńczycy uciekający z północnej do południowej części Strefy Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Palestyńczycy uciekający z północnej do południowej części Strefy Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Cieszymy się z przedłużenia przerwy w walkach w Strefie Gazy o kolejne dwa dni i mamy nadzieję na dodatkowe wydłużenie rozejmu - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Stwierdził też, że prezydent Joe Biden nie zamierza warunkować wsparcia dla Izraela, bo obecne podejście przynosi rezultaty.

Kirby odniósł się podczas briefingu w Białym Domu do ogłoszonego wcześniej w poniedziałek przedłużenia rozejmu między Izraelem i Hamasem o kolejne dwa dni i uwolnienia dodatkowych zakładników.

Jak powiedział, Stany Zjednoczone są zadowolone z porozumienia - które miało być efektem wysiłków dyplomatycznych m.in. prezydenta Bidena i emira Kataru Tamima bin Hamada al-Saniego - lecz mają nadzieję na dodatkowe wydłużenie zawieszenia broni.

"Oczywiście liczymy na dalsze wydłużenie przerwy, a to będzie zależało od dalszego uwalniania zakładników przez Hamas" - powiedział. Przyznał jednocześnie, że nie wie, kiedy uwolnione zostaną kolejne dwie obywatelki USA porwane przez Hamas. Biały Dom nie zna też dokładnej, całkowitej liczby amerykańskich zakładników; Kirby stwierdził, że jest ich "około 8-9". Dotychczas uwolniona została jedynie 4-letnia dziewczynka.

Kirby zaznaczył jednak, opierając się na słowach władz Izraela, że spodziewa się, że po zakończeniu rozejmu i wypuszczeniu więźniów, izraelska ofensywa zostanie wznowiona.

Rzecznik był również pytany o piątkowe słowa prezydenta Bidena na temat propozycji uzależnienia wsparcia dla Izraela od spełnienia warunków dotyczących ochrony cywilów - prezydent stwierdził, że to "wartościowa myśl", lecz gdyby od tego zaczął "nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy". Kirby powiedział, że Biden miał przez to na myśli fakt, ze dotychczasowe podejście przynosi rezultaty - takie jak obecna przerwa i dostawy pomocy humanitarnej - i nie zamierza go zmieniać.

Dodał, że dzięki rozejmowi w niedzielę udało się wprowadzić do Gazy największy od początku obecnego konfliktu konwój humanitarny, liczący ponad 200 ciężarówek. Łącznie od 21 października, kiedy zawarto porozumienie kończące całkowitą blokadę Strefy Gazy, do terytorium z Egiptu wjechało ponad 2 tys. ciężarówek z pomocą.

 

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

sma/