O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Biden rozmawiał telefonicznie z Zełenskim. Wśród tematów nowe sankcje wobec Rosji

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Rozmowa odbyła się zamiast odwołanego spotkania liderów w Rzymie; wśród tematów były m.in. nowe sankcje przeciwko rosyjskiemu sektorowi naftowemu.

Joe Biden. Fot. PAP/EPA/LEIGH VOGEL / POOL
Joe Biden. Fot. PAP/EPA/LEIGH VOGEL / POOL

Jak powiedziała w piątek Jean-Pierre, Biden zadzwonił do ukraińskiego prezydenta, bo zamierzał się z nim spotkać w Rzymie. Prezydent USA odwołał swoją ostatnią podróż zagraniczną ze względu na szalejące pożary w Kalifornii.

Rzeczniczka poinformowała, że wśród omawianych tematów były nałożone w piątek przez USA sankcje na ponad 400 podmiotów z rosyjskiego sektora energetycznego, w tym na dwa z największych koncernów naftowych.

Więcej

Donald Trump  i Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICHGAVRIIL/GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Co ze spotkaniem Trumpa z Putinem? Nowe informacje [WIDEO]

Zełenski podziękował w piątek za te działania administracji USA we wpisie na platformie X. "Te działania zadają poważny cios fundamentom finansowym rosyjskiej machiny wojennej, zakłócając cały jej łańcuch dostaw: kluczowych rosyjskich producentów, firmy ubezpieczeniowe, dostawców usług w przemyśle naftowym i gazowym, 184 tankowce "floty cieni", obiekty logistyczne i firmy z krajów trzecich" - napisał ukraiński prezydent. Dodał, że szczególnie godne uwagi są sankcje na podmioty takie jak Surgutnieftiegaz, "kluczowy portfel Putina".

"Takie działania wysyłają jasny komunikat: przestępcy muszą zapłacić za swoje zbrodnie. Im mniej dochodów Rosja uzyska z ropy naftowej i innych zasobów energetycznych, tym szybciej zostanie przywrócony pokój" - zaznaczył.

Zełenski powiedział też, że złożył Bidenowi kondolencje w związku z pożarami w Los Angeles oraz omówił sytuację na froncie, w tym potrzebę zwiększenia zdolności obrony powietrznej Ukrainy, by chronić ją przed rosyjskimi ostrzałami rakietowymi.

Odpowiadając na pytanie o to, dlaczego tych sankcji nie wprowadzono wcześniej, czego domagali się zwolennicy Ukrainy od pierwszych dni wojny, Jean-Pierre odparła, że amerykański i światowy rynek ropy i gazu są lepiej przygotowane na ewentualne zmniejszenie podaży z Rosji. Dodała, że spodziewa się, że w wyniku restrykcji Rosja będzie tracić na nich miliardy dolarów każdego miesiąca.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ bst/ ał/

Zobacz także

  • Joe Biden i Donald Trump Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Trump nie wykluczył wszczęcia śledztw wobec Bidena

  • Bidenowie i Trumpowie Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO/POOL

    Bidenowie przyjęli Trumpów na herbacie w Białym Domu

  • Joe Biden. Fot. PAP/EPA/BONNIE CASH/POOL

    Rekord ułaskawień. Biden skrócił wyroki 2,5 tys. skazanym za przestępstwa narkotykowe

  • Joe Biden. Fot. PAP/EPA/MANDEL NGAN

    Pożegnalne orędzie Joe Bidena. Padły mocne słowa

Serwisy ogólnodostępne PAP