Biejat: potrzebne są przepisy o jakości powietrza w placówkach oświatowych

2024-09-13 15:34 aktualizacja: 2024-09-13, 18:02
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Fot. PAP/Marcin Obara
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Fot. PAP/Marcin Obara
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat zapowiedziała, że zwróci się do rządu o prace nad przepisami związanymi z jakością powietrza w placówkach oświatowych. "Nasze dzieci uczą się w fatalnych warunkach" - powiedziała w piątek w Senacie.

Podczas konferencji „Zdrowie dla naszych dzieci. Okrągły stół na rzecz poprawy jakości powietrza w szkołach i innych placówkach oświatowych” eksperci z dziedziny nauki i zdrowia publicznego przedstawili najnowsze badania dotyczące jakości powietrza w szkołach. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pacjent Europa Europe, a Patient/Pacjent Europa.

"Przez cztery godziny rozmawialiśmy, co zrobić, by polepszyć warunki w szkołach i przedszkolach. Nasze dzieci uczą się w fatalnych warunkach; urąga to wszelkiej wiedzy na temat tego, jak dzieci powinny funkcjonować, by przyswajać wiedzę i być zdrowym" - podkreśliła Biejat po zakończeniu debaty.

Jej zdaniem ważne jest, by sprawą przygotowania przepisów o jakości powietrza w placówkach edukacyjnych zajął się rząd.

"Temat jakości powietrza w szkołach jest bardzo złożony. Dotyczy zarówno odpowiednich norm, wymogów standardów budowlanych, kwestii wymogów w ramach programów związanych z ochroną środowiska i jakością powietrza. Dlatego w mojej opinii ważne jest, by sprawą zajął się rząd. Mogę zapowiedzieć interwencję do odpowiednich ministerstw, by potrzebne rozwiązania wypracować" - powiedziała. Chodzi o resorty klimatu, infrastruktury, zdrowia i edukacji.

"Jeśli się okaże, że po stronie ministerstw brakuje na te przestrzeni, by zająć się tym tematem priorytetowo (...), to z pewnością droga inicjatywy ustawodawczej tematu jest otwarta i będziemy o tym rozmawiać" - powiedziała wicemarszałkini.

Eksperci mówili w piątek m.in. o właściwym wentylowaniu budynków, koniecznym do tego, by zmniejszyć ryzyko zakażeń chorobami przenoszonymi drogą kropelkową, m.in. COVID-19. Liczba zakażeń koronawirusem obecnie wzrosła.

"Mamy wystarczające informacje, jak jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na ich użytkowników oraz o tym, jak w przypadku dzieci negatywnie wpływa na ich szansę rozwoju - szczególnie na dzieci, które już mają kłopoty zdrowotne" - powiedział po zakończeniu debaty prof. Paweł Wargocki z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Zaznaczył, że dla poprawy sytuacji konieczne jest przyjęcie w prawie budowlanym przepisów, dotyczących wymogów właściwej wentylacji i filtracji powietrza w budynkach i monitoring jakości powietrza w placówkach.

"Mamy nadzieję, że przy wsparciu Senatu będzie to możliwe do przeprowadzenia. Szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z termomodernizacją szkół. W trakcie tego procesu można wprowadzić rozwiązania, które poprawią jakość powietrza przy niskich kosztach" - powiedział ekspert. 

akar/ agz/ grg/