Bodnar: ostateczny projekt dotyczący statusu sędziów będzie gotowy za 2-3 tygodnie
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział, że za dwa do trzech tygodni powinien być gotowy ostateczny projekt zmian przepisów, które uregulują status m.in. tzw. neosędziów. Proponowane rozwiązania ma ocenić Komisja Wenecka.

W lutym resort sprawiedliwości przedstawił dwa alternatywne projekty ustaw dotyczących uregulowania statusu sędziów powołanych po 2017 r. Oba projekty zakładają, że uchwały KRS z lat 2018-2025 w sprawie przedstawienia prezydentowi wniosków o powołanie danych osób na urząd sędziego były systemowo wadliwe. Proponowane rozwiązania ma zaopiniować Komisja Wenecka.
W czasie piątkowej konferencji prasowej w Poznaniu, minister Bodnar był pytany o to, kiedy Komisja Wenecka wyda swoje opinie oraz kiedy zostanie przedstawiony jeden projekt zmian w prawie dotyczącym sędziów. Szef resortu sprawiedliwości wskazał, że choć dwa zaproponowane w lutym rozwiązania prawne przesłano do zaopiniowania Komisji Weneckiej, to "w tak zwanym międzyczasie ministerstwo zaczęło bardzo mocno pracować z Komisją Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury".
De facto jesteśmy teraz na etapie wypracowywania tego jednego, można powiedzieć ostatecznego projektu i mamy nadzieję, że Komisja Wenecka do niego będzie się ustosunkowywała. Myślę, że ten projekt ostateczny będzie gotowy, oczywiście na tym etapie, gdzieś za 2-3 tygodnie, tak aby dać szansę Komisji Weneckiej na odniesienie się do niego i później ewentualne wprowadzenie różnych zmian.
Minister podkreślił przy tym wagę powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa i "odnowienia Sądu Najwyższego". "Jeżeli byśmy się spotkali w kwietniu 2026 r., to - mam taką nadzieję - będzie to moment, gdy ten status sędziów będzie jednoznaczny. Wtedy będą się toczyły konkursy na nowe stanowiska sędziowskie, będzie bardzo aktywnie działała nowa KRS, no i będziemy w takiej drugiej fazie 'odbudowywania' wymiaru sprawiedliwości" - ocenił.
Podczas piątkowej debaty z przedsiębiorcami w Poznaniu minister wyraził nadzieję, że za rok "będziemy w takim momencie, że każdy sędzia w RP będzie miał ten status, który jest jasny i jest określony konstytucyjnie, i że nie ma wątpliwości co do statusu tej osoby".
Szef MS dopytywany przez dziennikarzy doprecyzował, iż chodzi mu o sytuację, w której nie tyle status tzw. neosędziów będzie uregulowany, ile "przywrócony będzie ład konstytucyjny" w sferze sądownictwa. "Czyli, że każdy sędzia, który będzie orzekał, nie będzie wątpliwości, że jest on sędzią orzekającym w imieniu RP, i że ma konstytucyjny mandat do orzekania" - powiedział minister.
W lutym resort sprawiedliwości przedstawił dwa alternatywne projekty ustaw dotyczących uregulowania statusu sędziów powołanych po 2017 r.
Jeden z projektów zakłada uznanie tych uchwał KRS za pozbawione mocy prawnej "ex lege". Drugi pomysł dotyczy weryfikacji uchwał przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Według tych planów, sędziowskich członków KRS mają znowu wybierać sędziowie, a nie jak od początku 2018 r. Sejm. W przypadku drugiego projektu zreformowana KRS podejmowałaby uchwały dotyczące nominacji sędziów z lat 2018-2025, a od takich uchwał przysługiwałoby odwołanie do zreformowanego Sądu Najwyższego.
W piątek w Poznaniu szef MS uczestniczył w debacie z przedsiębiorcami, naukowcami i prawnikami, poświęconej poprawie efektywność i przejrzystości regulacji dotyczących m.in. prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.(PAP)
szk/ mrr/ grg/