Brytyjski premier: nielegalną imigrację zwalczymy tylko z Europą

2024-07-18 20:15 aktualizacja: 2024-07-19, 07:00
18.07.2024. Brytyjki premier Keir Starmer na konferencji w Pałacu Blenheim fot. PAP/EPA/POOL/Neil Hall
18.07.2024. Brytyjki premier Keir Starmer na konferencji w Pałacu Blenheim fot. PAP/EPA/POOL/Neil Hall
Problem nielegalnej imigracji musi być rozwiązany u źródła i da się go rozwiązać tylko razem z naszymi europejskimi partnerami - oświadczył brytyjski premier Keir Starmer w czwartek na konferencji prasowej kończącej szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

„Możemy poczynić postępy w kwestiach, na których zależy tak wielu ludziom, takich jak nielegalna migracja i bezpieczeństwo narodowe, tylko wtedy, gdy będziemy mieli dojrzałość i zdolności przywódcze, aby wyciągnąć rękę do naszych europejskich przyjaciół” – powiedział Starmer.

Starmer poinformował, że Wielka Brytania przekaże 84 mln funtów na projekty humanitarne w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone na inicjatywy zdrowotne i edukacyjne, a także wsparcie humanitarne, aby zaradzić przyczynom, dla których ludzie uciekają ze swoich krajów.

„Aby powstrzymać nielegalną migrację, musimy również walczyć z nią u źródła” – oświadczył Starmer.

„Jest to istotna część walki z kryzysem migracyjnym i pokazuje (ona), jak zamierzamy prowadzić interesy na arenie światowej. Stawiamy czoło ogromnym problemom poza naszymi granicami, ponieważ te problemy odbijają się echem w naszym kraju. Ich skutki są widoczne na naszych ulicach. W niebezpiecznym świecie zwracanie się do wewnątrz nie służy nikomu i niczego nie rozwiązuje. Musimy wyjść naprzód i przewodzić” – przekonywał.

Starmer oświadczył, że podczas szczytu EWP „zresetował nasze podejście” i „pogłębił naszą współpracę” z europejskimi partnerami w celu zwalczania nielegalnej migracji, co obejmuje wzmocnienie Wielkiej Brytanii w Europolu, umowy ze Słowenią i Słowacją w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz zobowiązania do dzielenia się większą ilością danych wywiadowczych w celu rozbicia gangów przemytniczych.

„Zamierzamy rozbić gangi, złamać ich model biznesowy i zabezpieczyć nasze granice” - podkreślił.

Nawiązując do forsowanego przez poprzedni rząd brytyjski programu deportacji imigrantów do Rwandy, który został skasowany po objęciu władzy przez jego gabinet, Starmer zapewnił, iż jego rząd nie będzie "przeznaczać pieniędzy podatników na sztuczki, ale stosować praktyczne rozwiązania zgodne z prawem międzynarodowym”.

Odnosząc się do swojego urzędowania w roli dyrektora prokuratury koronnej, powiedział, że widział „działania, którą można wykonać ponad granicami, aby postawić terrorystów przed wymiarem sprawiedliwości i rozbić ich sieci”,

„Po prostu nie zgadzam się (z twierdzeniem), że nie możemy zrobić tego samego ze zorganizowaną przestępczością migracyjną” - podkreślił brytyjski premier Wielkiej Brytanii. 

 

Na konferencji Starmer zapewnił też, że Wielka Brytania będzie stała u boku Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne. Poinformował, że przywódcy rozmawiali o wsparciu dla tego kraju, w tym w celu zabezpieczenia jego potrzeb energetycznych przed zimą, oraz o zapobieganiu rosyjskim próbom destabilizacji w Europie, w szczególności w Mołdawii.

Z pałacu Blenheim Bartłomiej Niedziński (PAP)

ang/