Chodzi o przygotowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji.
Jak podkreślono w komunikacie po posiedzeniu rządu, wojna na Ukrainie pokazuje, że artyleria dalekiego zasięgu i posiadanie do niej odpowiednich zapasów amunicji jest jednym z kluczowych atutów na froncie. Konieczne jest więc wzmocnienie siły polskiego wojska poprzez rozbudowę i dywersyfikację bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej - wskazano.
Nowe przepisy tworzą podstawy prawne dla przekazania do Funduszu Inwestycji Kapitałowych środków, które będą przeznaczone na dokapitalizowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji. Na ten cel Fundusz Inwestycji Kapitałowych uzyska ok. 3 mld zł.
Kwota 2 mld zł będzie pochodziła z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozostała część środków zostanie przekazana w postaci skarbowych papierów wartościowych, które posiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) November 19, 2024
Przekazane do Funduszu Inwestycji Kapitałowych środki będą wykorzystywane do nabywania lub obejmowania udziałów lub akcji przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra aktywów państwowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Fundusz Inwestycji Kapitałowych to fundusz celowy zarządzany przez MAP; jego podstawowym celem jest nabywanie lub obejmowanie akcji lub udziałów przez Skarb Państwa.
Rząd przyjął także w trybie zastrzeżonym uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowa Rezerwa Amunicyjna”. (PAP)
kmz/ mrr/ mow/ amac/ ep/