O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Budowali drogę, znaleźli skarby

Ślady przodków z różnych epok odkryli archeolodzy przy okazji budowy 19-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 Moczydło-Miechów – przypomniała we wtorek GDDKiA zapowiadając, że za kilka tygodni nastąpi otwarcie tego odcinka drogi.

Znaleziska przy budowie odcinka S7 Fot. GDDKiA Kraków
Znaleziska przy budowie odcinka S7 Fot. GDDKiA Kraków

"Budowany odcinek S7 w dużym stopniu omija tereny zabudowane i biegnie nowym śladem na wschód od dotychczasowej drogi krajowej nr 7. Dziś są to obszary przede wszystkim rolnicze. Jednak w przeszłości znajdowały się tam osady, gospodarstwa i miejsca pochówku" – poinformował Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

W 2016 r. rozpoczęły się badania archeologiczne w związku z budową odcinka S7 Moczydło-Miechów. Na początku prace odbywały się na dziewięciu stanowiskach o powierzchni 6,8 hektara. W związku z odkrywaniem kolejnych pozostałości z dawnych epok obszar badań powiększał się i ostatecznie zajął 37 hektarów na 21 stanowiskach.

Najstarsze pozostałości, sprzed ok. 6 tysięcy lat, znaleziono w Giebułtowie. Natrafiono tu na funkcjonującą w IV tys. p.n.e. osadę przedstawicieli kultury pucharów lejkowatych. Około 600 metrów na północny-zachód od osady były pozostałości związanego z tą osadą grobowca w typie megaksylonu – podłużnego nasypu zbudowanego z ziemi, drewna i kamieni. Grobowiec ten był również używany w późniejszym okresie (I poł. III tys. p.n.e.) przez ludność związaną z kulturą ceramiki sznurowej. Wykorzystała ona istniejący jeszcze wtedy nasyp ziemny i wkopała swoje groby w znajdujące się po stronie wschodniej wejście do megaksylonu.

Kolejne cmentarzysko w sąsiedztwie grobowca zostało założone w początkach epoki brązu (na przełomie III i II tys. p.n.e.) przez ludność wiązaną z kulturą mierzanowicką. W grobach znaleziono m.in. kamienny topór, krzemienny grot strzały, gliniany kubek, miedziany sztylet oraz ozdoby z miedzi.

Wśród najciekawszych znalezisk GDDKiA wymieniła naczynia ceramiczne w Moczydle z wczesnej epoki brązu (ok. 2200-2000 p.n.e.). Sposób ich wykonania i zdobienia wskazują na wpływ kultury z obszaru stepów nadczarnomorskich. Na tym samym stanowisku znaleziono też wiele średniowiecznych zabytków, np. ostrogi jeźdźców z przełomu XIII i XIV wieku.

W Tochołowie natrafiono na pozostałości zabudowy związanej z funkcjonującym do czasów potopu szwedzkiego folwarkiem Tęczyńskich. Archeolodzy odkryli tu fragmenty naczyń ceramicznych z XV-XVII wieku, bogaty zestaw wyrobów metalowych, w tym ozdobne aplikacje pasów, elementy uzbrojenia i wykonany z blachy brązowej kocioł o średnicy 40 cm. Znaleziono też monety szwedzkie z czasów potopu (1655-60).Wszystkie zabytki zostały zinwentaryzowane, poddane konserwacji i badaniom, a następnie przekazane Instytutowi Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

18,7-km fragment drogi ekspresowej S7 prowadzi od granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego do węzła Miechów w Małopolsce. Łączny koszt całej inwestycji to 1,051 mld zł; otrzymała ona wsparcie ze środków UE.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

mar/
 

Zobacz także

  •  Budowa obiektów inżynieryjnych na trasie powstającej drogi ekspresowej S19 „Via Carpatia” w Miejscu Piastowym. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Trwają prace budowlane na dwóch odcinkach drogi ekspresowej, należą do szlaku Via Carpatia [NASZE WIDEO]

  • Szpital, ochrona zdrowia, Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Najważniejsze zadania dla samorządów. Polacy wskazali, co powinno być priorytetem

  • Minister aktywów państwowych Jacek Sasin na spotkaniu w Sieradzu, fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Jacek Sasin: dumą napawa nas to, że udało nam się podnieść poziom życia w Polsce lokalnej

  • Fot. PAP/Mateusz Marek

    Rada Ministrów przyjęła rządowy program budowy dróg. "Nie zwalniamy tempa z inwestycjami"

Serwisy ogólnodostępne PAP