Bydgoszcz. Prezydent Rafał Bruski wybrany na kolejną kadencję

2024-04-08 11:23 aktualizacja: 2024-04-08, 13:53
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Rządzący Bydgoszczą od 2010 roku Rafał Bruski (KO) będzie zajmował tę funkcję przez kolejnych pięć lat. W pierwszej turze uzyskał 53,5 proc. głosów, wygrywając z trojgiem rywali.

Bruski jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Pierwszy raz został prezydentem Bydgoszczy w 2010 r., pokonując w drugiej turze sprawującego ten urząd przez osiem lat Konstantego Dombrowicza (niezależny) z poparciem 59,71 proc. głosów. Ponownie wygrał z tym samym rywalem w drugiej turze wyborów w 2014 r., zdobywając 57,11 proc. głosów. W 2018 r. wygrał w pierwszej turze wyborów z poparciem 54,64 proc., pokonując czworo konkurentów.

Kampanię przed tegorocznymi wyborami prowadził pod hasłem: "Razem dla Bydgoszczy".

W czasie kampanii Bruski podkreślał, że dzięki twardemu i ostrożnemu zarządzaniu udało się przetrwać trudny czas rządów PiS, dyskryminowania samorządów. Podawał dane, że na Polskim Ładzie miasto straciło 673 mln zł, a wydatki wzrosły m.in. na oświatę i komunikację miejską. Przyznał, że Bydgoszcz ratowały środki unijne, dzięki którym udało się zrealizować wiele inwestycji.

Bruski kampanię wyborczą prowadził głównie w formie sobotnich konferencji prasowych, w czasie których przedstawiał dokonania ostatniej kadencji i zamierzenia na kolejną kadencję w różnych sferach.

Wśród zrealizowanych inwestycji wymienił: budowę pływalni Astoria, rewitalizację Młynów Rothera z przeznaczeniem na imprezy kulturalne, wystawy i spotkani, odbudowę i rozbudowę Teatru kameralnego, rewitalizację dzielnicy Stary Fordon wraz z nabrzeżami Wisły, budowę mostów tramwajowego i drogowego przez Brdę, odnowienie parków ma Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego.

Bruski zwrócił uwagę, że jako prezydent przyjął zasadę, że decyzje w sprawie ważnych inwestycji i kolejności ich realizacji podejmowane są w konsultacji z mieszkańcami, w mieście działa kilkanaście ciał doradczych i coraz więcej mieszkańców włącza się w dyskusje. Podkreślił, że wzmocniony zostanie budżet obywatelski w ramach, którego mieszkańcy decydują o mniejszych inwestycjach.

Zapowiedział m.in., że komunikacja miejska zostanie zaprojektowana od nowa. "Przeprowadzimy badania potrzeb komunikacyjnych mieszkańców, w które zostaną zaangażowani eksperci i organizacje pozarządowe. Wybudujemy nowe linie tramwajowe m.in. wzdłuż ul. Solskiego i al. Stefana Wyszyńskiego, po których będzie jeździć wyłącznie nowy tabor. Wyremontujemy zajezdnię tramwajową przy ul. Toruńskiej. W planach mamy również budowę nowych buspasów oraz kolejnych przystanków wiedeńskich" - podkreślił.

W mieście mają być kontynuowane inwestycje i rozwiązania dłużące dzieciom i młodzieży. W nowej kadencji w mieście ma powstać trzecia w mieście poradnia psychologiczno-pedagogiczna i zostać utworzony Uczniowski Budżet Obywatelski, tak aby uczniowie decydowali na co być kierowana część środków Budżetu Obywatelskiego. Zapewnił, że kontynuowana będzie termomodernizacja placówek oświatowych.

W ramach działań ekologicznych w mieście m.in. zostanie rozbudowana sieć ciepłownicza i powstaną farmy fotowoltaiczne. Zaplanowano posadzenie 15 tys. drzew i zakładanie na osiedlach tzw. parków kieszonkowych.

W ankiecie, przeprowadzonej przez PAP wśród kandydatów na prezydentów miast, Bruski jako największe wzywanie w nowej kadencji wymienił wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, a jako pierwszą decyzje wyzkazał ponowną inwentaryzację projektów, które mają szansę na finansowanie z Unii Europejskiej.

W czasie kampanii Bruskiego wsparli m.in. wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

Gawkowski podkreślił, że w Bydgoszczy sprawdziła się trwająca kilkanaście lat współpraca KO i Lewicy, a oba ugrupowania współsprawowały władzę. W tegorocznych wyborach Lewica nie wystawiła kandydata na prezydenta i kandydatów do rady miasta. Lewica poparła kandydaturę Bruskiego na prezydenta, a jej przedstawiciele znaleźli się listach KO rady miasta.

Bruski urodził się w 1962 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni oraz studiów licencjackich z zakresu finansów i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe rachunkowości i finansów na poznańskiej Akademii Ekonomicznej i prawa podatkowego na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Na początku kariery zawodowej przez sześć lat pracował jako nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Później wrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w Urzędzie Kontroli Skarbowej i przez niespełna rok prowadził własną kancelarię doradztwa podatkowego.

W latach 2006-2007 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnym za strategię i rozwój miasta, pozyskiwanie środków europejskich, obsługę inwestorów oraz edukację i sport. Przez kolejne trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

ep/