"Caryca tyczki" Isinbajewa odcina się od Kremla. Usunęła zdjęcia z Putinem z mediów społecznościowych

2023-09-21 08:44 aktualizacja: 2023-09-21, 11:36
Władimir Putin, Jelena Isinbajewa. Fot. PAP/EPA/YURY KOCHETKOV
Władimir Putin, Jelena Isinbajewa. Fot. PAP/EPA/YURY KOCHETKOV
Jelena Isinbajewa, dwukrotna mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce, uchodząca przez lata za gorącą zwolenniczkę polityki Władimira Putina, usunęła z mediów społecznościowych wspólne zdjęcia z przywódcą Rosji. Dotyczyły one dołączenia do ruchu "Drużyna Putina".

Fotografie przez długi czas były dostępne na koncie byłej lekkoatletki na Instagramie. Post Isinbajewej o dołączeniu do ekipy Putina ukazał się w listopadzie 2017 roku. Rosjanka napisała w nim: „Jestem w drużynie #putinteam”. Nie wiadomo, kiedy usunęła zdjęcia.

Udział w promowaniu Putina

Isinbajewa brała czynny udział w kampaniach wyborczych Putina w 2012 i 2018 roku. Po zakończeniu imponującej kariery sportowej tyczkarka, która 30 razy poprawiała rekord globu, również dzięki dobrym stosunkom z Kremlem zrobiła karierę w MKOl, którą rozpoczął wybór do Komisji Zawodniczej. W 2014 roku była burmistrzem wioski olimpijskiej podczas zimowych igrzysk w Soczi.

W połowie lipca hiszpańskie media podały, że 41-latka, do której wciąż należy rekord świata w skoku o tyczce na otwartym stadionie (5,06 m), przebywa wraz z mężem i dziećmi na Teneryfie. Wkrótce Isinbajewa ogłosiła, że od września będzie kontynuować pracę w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl). Była sportsmemka w stopniu majora armii rosyjskiej stwierdziła, że nadawanie szarży wojskowej podczas występów w klubie CSKA jest sprawą normalną.

W sierpniu prezydent Dagestanu Siergiej Mielikow podpisał dekret, na mocy którego zmieniono nazwę stadionu w Machaczkale. Jego patronką od sześciu lat była Isinbajewa. Przywrócono poprzednią nazwę, która obowiązywała od roku 1960 - "Praca".

Odcięcie się od Kremla

MKOl przeprowadził kontrolę wobec Rosjanki i doszedł do wniosku, że nie ma ona kontraktu z rosyjską armią ani siłami bezpieczeństwa i nie wspiera agresji wojskowej na Ukrainę. Isinbajewa kontynuuje prace w organach MKOl - została w Komisji Zawodniczej, a od niedawna wymieniana jest także w Komisji Edukacji Olimpijskiej.

Isinbajewa zdobyła złote medale olimpijskie na igrzyskach w Atenach (2004) i Pekinie (2008) oraz brąz w Londynie (2012). Rosjanka trzykrotnie zdobyła mistrzostwo świata na otwartym stadionie i czterokrotnie uzyskała tytuł mistrzyni globu w hali. W sierpniu 2016 roku zakończyła karierę sportową.(PAP)

kgr/