Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek przekazał w poniedziałek rano, że po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, prezydent Andrzej Duda podjął już ostateczną decyzję o powierzeniu misji tworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku. Wieczorem prezydent wygłosi orędzie w tej sprawie.
Tomczyk w poniedziałek w rozmowie z PAP powiedział, że zarówno prezydent, jak i cała opinia publiczna "doskonale wie, jak wygląda nowa większość" sejmowa. "Myślę, że najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji jest wyciągnąć logiczny wniosek z wiedzy, którą się posiada, i na to liczę" - dodał.
Wiceszef PO podkreślił, że nie wie, jaka będzie decyzja prezydenta oraz że nie posiada żadnych informacji na ten temat.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
Pod koniec października w Pałacu Prezydenckim odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Prezydent podkreślił po nich, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - Donald Tusk.
W myśl art. 154 Konstytucji, prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów. Jest to zazwyczaj osoba wskazana przez większość parlamentarną. Desygnowany Prezes Rady Ministrów proponuje prezydentowi skład Rady Ministrów. Następnie prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.
Prezydent zwołał pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji na 13 listopada.(PAP)
Autor: Adrian Kowarzyk
mmi/