O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Chronologia kryzysu – etapy polityki celnej Trumpa [INFOGRAFIKI]

Nakładanie, zawieszanie i podnoszenie ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa wstrząsa światowymi rynkami i międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi. Kryzys spowodowany cłami trwa od początku nowej administracji, a jego zakończenia nie widać.

Donald Trump. Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER DRAGO / POOL
Donald Trump. Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER DRAGO / POOL

Więcej

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Weszły w życie 10-procentowe amerykańskie cła na wszystkie importowane towary

W przemówieniu inauguracyjnym 20 stycznia Trump zapowiedział „przebudowę systemu handlu zagranicznego” USA. Jak ocenił, wprowadzenie ceł na produkty z zagranicy miało zastąpić opodatkowanie amerykańskich obywateli.

Pierwsze cła Trumpa już w lutym

Pierwsze taryfy na Kanadę, Meksyk i Chiny zostały nałożone przez Trumpa już 1 lutego. Podpisane przez prezydenta rozporządzenie ustalało stawkę na towary z państw Ameryki Północnej na 25 proc. z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc. Ponadto Republikanin nałożył dodatkowe 10 proc. ceł na Chiny.

Więcej

Wizyta premiera Wielkiej Brytanii w firmie Jaguar Land Rover. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN / POOL

Amerykańskie cła uderzą w brytyjski przemysł. "Pracę może stracić 25 tys. osób"

Taryfy te Trump uzasadnił koniecznością wprowadzenia retorsji w związku z przemytem fentanylu i nielegalną imigracją. Jednak 3 lutego prezydent ogłosił 30-dniowe wstrzymanie ceł na Kanadę i Meksyk, grożąc natomiast cłami Unii Europejskiej.

Chiny ogłosiły 4 lutego nałożenie 15-procentowych ceł na import węgla i skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo powiadomiły o 10-procentowych cłach na import ropy naftowej, maszyn rolniczych, pojazdów o dużej pojemności silnika i tzw. pickupów.

Image
Handel zagraniczny USA z Unią Europejską. Autorzy: Maciej Zieliński , Mateusz Krymski
Handel zagraniczny USA z Unią Europejską. Autorzy: Maciej Zieliński , Mateusz Krymski

Kilka dni później Trump zapowiedział nałożenie 25-procentowych ceł na stal i aluminium; rozporządzenie w tej sprawie podpisał 10 lutego. Najdotkliwiej taryfy uderzyły w Kanadę, która jest największym eksporterem tych towarów, a także m.in. w Brazylię i UE. Cła zaczęły obowiązywać od 12 marca.

Więcej

Flagi UE (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Marcin Obara

"Postaramy się uderzyć tam, gdzie będzie bolało". Jak UE odpowie na amerykańskie cła?

W odpowiedzi Komisja Europejska poinformowała w tym dniu o nałożeniu ceł odwetowych przez UE na towary z USA o wartości 26 mld euro.

Cła na samochody i ciężarówki

Następnie 26 marca Trump zapowiedział nałożenie 25-procentowych ceł na wszystkie samochody i lekkie ciężarówki importowane z zagranicy. Dotychczasowa stawka wynosiła 2,5 proc. Przepisy weszły w życie w czwartek 3 kwietnia. Z cła częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady, a podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

W środę 2 kwietnia Trump podpisał rozporządzenie nakładające „cła wzajemne” o stawce co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy. Na produkty z UE zostały nałożone dodatkowe 20-procentowe taryfy, a na towary z Chin – 34-procentowe. Republikanin określił je mianem „deklaracji niepodległości gospodarczej” Ameryki i „dniem wyzwolenia”.

Po wprowadzeniu „ceł wzajemnych” rynki zareagowały ostrymi spadkami. Nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni; „czerwone” były również giełdy w Europie i Azji.

Więcej

Donald Trump. Fot. PAP/ EPA/Al Drago

Weszły w życie dodatkowe amerykańskie cła, w tym 84-proc. cło na Chiny

W odpowiedzi na kroki USA władze Chin poinformowały w piątek 4 kwietnia o wprowadzeniu ceł odwetowych w wysokości 34 proc. na wszystkie towary importowane ze Stanów Zjednoczonych. Chiński resort finansów zakazał również prowadzenia działalności gospodarczej w kraju grupie 11 amerykańskich firm.

W środę 9 kwietnia rząd w Pekinie zatwierdził podniesienie ceł odwetowych na towary importowane z USA z 34 do 84 proc.

Więcej

Przywódca Chin Xi Jinping. fot. EPA/MARK R. CRISTINO/PAP/EPA

Chiny uderzyły cłami w USA

Tego samego dnia prezydent USA zawiesił na 90 dni dodatkowe cła na towary z krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy. Rynki zareagowały euforycznie na tę wiadomość, notując niewidziane od lat wzrosty, a następnie kursy akcji zaczęły ponownie spadać.

Image
Wojna celna USA i Chin. Autorzy: Michał Czernek, Adam Ziemienowicz
Wojna celna USA i Chin. Autorzy: Michał Czernek, Adam Ziemienowicz

UE wstrzymuje cła odwetowe

W odpowiedzi na decyzję Trumpa, szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła w czwartek 10 kwietnia wstrzymanie na 90 dni nałożenie ceł odwetowych na USA, aby „dać szansę negocjacjom”. Podkreśliła jednak, że jeśli negocjacje z USA nie będą satysfakcjonujące, cła wejdą w życie. Jak dodała, trwają prace nad kolejnymi taryfami.

W środę 9 kwietnia weszły również w życie 25-procentowe kanadyjskie cła na amerykańskie samochody. Wcześniej w połowie marca kanadyjski rząd nałożył również cła na amerykański import o wartości 29,8 mld dolarów kanadyjskich w reakcji na amerykańskie 25-procentowe cła na kanadyjską stal i aluminium.

Więcej

Ursula von der Leyen. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Komisja Europejska odpowiada USA. Jest decyzja ws. ceł odwetowych

W środę Trump zdecydował też o podniesieniu ceł na Chiny do 125 proc. Jak poinformował następnie Biały Dom, łączna stawka celna nałożona przez USA na Chiny wynosi 145 proc.

Chiny podnoszą cła

W odpowiedzi w piątek chińskie ministerstwo finansów ogłosiło podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 proc. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Pekin zapowiedział, że „zignoruje” kolejne podwyżki ceł ze strony USA, ale będzie "walczył do końca".

Image
Nowe taryfy celne USA. Autor: Michał Czernek
Nowe taryfy celne USA. Autor: Michał Czernek

Wcześniej chińskie MSZ zapewniło, że nie chce wojny handlowej, ale „jej się nie boi”. Jednocześnie resort handlu oświadczył, że Chiny są gotowe na dialog w sporze handlowym z USA.

Strategia Trumpa już zakłóciła więzi dyplomatyczne, zachwiała rynkami i zdezorientowała całe branże

skomentował amerykański dziennik „New York Times”

Taryfy celują w kraje, które dostarczają szeroką gamę towarów do Stanów Zjednoczonych, a Amerykanie prawdopodobnie zobaczą wyższe ceny samochodów, elektroniki, artykułów spożywczych, alkoholi, drewna i gazu

dodał dziennik

(PAP)

mrf/ kar/ lm/ pap/

Zobacz także

  • fot. X/@vonderleyen

    Dojdzie do spotkania von der Leyen z Trumpem? Mieli to uzgodnić podczas uroczystości w Watykanie

  • Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przed uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka na placu Świętego Piotra w Watykanie, fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Specjalnie dla PAP

    Dr Rydliński: prezydent Duda powinien na pogrzebie papieża najpierw uścisnąć dłoń Zełenskiego

  • Szef MSZ Włoch Antonio Tajani. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

    Szef MSZ Włoch ostro o planach Trumpa: to nie jest dzień na spotkania

  • Gadżety związane z prezydentem Trumpem, fot. PAP/EPA/ANNA ROSE LAYDEN

    Trump zamierza ubiegać się o trzecią kadencję? Ruszyła sprzedaż gadżetów z logo "Trump 2028"

Serwisy ogólnodostępne PAP