Chrzest nowego patrolowca Straży Granicznej. To najnowocześniejsza taka jednostka na Bałtyku [NASZE WIDEO]

2023-10-13 13:54 aktualizacja: 2023-10-14, 20:49
 Gdańsk. Uroczyste przekazanie Straży Granicznej nowego okrętu patrolowego. Fot. PAP/Adam Warżawa
Gdańsk. Uroczyste przekazanie Straży Granicznej nowego okrętu patrolowego. Fot. PAP/Adam Warżawa
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek została matką chrzestną nowego patrolowca Straży Granicznej, któremu nadane zostało imię "Gen. Józef Haller". To najnowocześniejsza taka jednostka na Bałtyku - mówiła Witek podczas uroczystości na Westerplatte w Gdańsku.

Uroczystość chrztu i podniesienia bandery na nowej pełnomorskiej jednostce patrolowej Straży Granicznej SG-301 odbyła się na terenie Kaszubskiego Dywizjonu SG w Gdańsku.

"Dla mnie to jest wyjątkowy dzień, wyjątkowa chwila, ogromy zaszczyt i ogromne wyróżnienie, że mogę znaleźć się w gronie kobiet, które są matkami chrzestnymi statków zwłaszcza, że ta jednostka pływająca służyć będzie polskiemu państwu i naszemu bezpieczeństwu" - powiedziała marszałek Sejmu.

Witek zwróciła uwagę, że patrolowiec SG-301 to najnowocześniejsza taka jednostka na Bałtyku. "Ona będzie wypełniała wiele zadań, była już o tym mowa. Będzie strzegła granicy morskiej Rzeczypospolitej, ale jednocześnie zewnętrznej granicy morskiej Unii Europejskiej, będzie przeciwdziałała przemytowi, nielegalnej próbie przekraczania granicy, nielegalnej migracji, a także nielegalnemu przemytowi niebezpiecznych materiałów" - powiedziała.

Marszałek Sejmu przypomniała, że generał Józef Haller, po którym jednostka otrzymała imię, 10 lutego 1920 roku w Pucku dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem. "To miało wielkie znaczenie, to pokazywało, że Polska wraca nad Bałtyk" - podkreśliła.

Witek na uroczystości złożyła też wyrazy uznania i szacunku dla wszystkich funkcjonariuszy SG, także tych na lądzie. "Wiemy, jak niebezpieczna, trudna i niestety, jak się okazuje, także niewdzięczna to służba. Ale pamiętajcie o tym, że my przy was jesteśmy i murem stoimy za polskim mundurem" - powiedziała.

Podczas uroczystości odczytany został list wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Ogromnie mnie cieszy każde działanie, które przyczynia się do tego, że obywatele Rzeczypospolitej będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej. Wszak kwestia zapewnienia Polakom i Polkom bezpieczeństwa jest dla mnie osobiście i dla rządu Prawa i Sprawiedliwości sprawą kluczową" - napisał.

Kaczyński wyraził też wdzięczność funkcjonariuszom i pracownikom Morskiego Oddziału Straży Granicznej za ofiarną służbę i wysiłki na rzecz bezpieczeństwa. "W takiej chwili trudno nie skierować myśli także ku państwa koleżankom i kolegom oraz funkcjonariuszom innych formacji, na których spoczywa ciężar odpierania ataków hybrydowych wzdłuż granicy z Białorusią. Oby jak najszybciej zapanował na niej spokój" - zaznaczył wicepremier.

Obecny na uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży podkreślił, że Straż Graniczna jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej profesjonalnych formacji w Europie. "Dysponuje świetnym sprzętem, doskonałą kadrą, świetnie wyszkoloną, która ma ogromne doświadczenie" - mówił.

Jego zdaniem, dzięki pracy strażnikom granicznym polskie granice są dobrze strzeżone, a Polska pozostaje bezpiecznym państwem. "I to - jak podkreślił - w sytuacji, gdy jesteśmy od wielu miesięcy przedmiotem operacji hybrydowej prowadzonej przeciw naszemu państwu, a za naszymi granicami rozgrywa się wielkoskalowy konflikt zbrojny będący konsekwencją ataku Rosji na Ukrainę" - stwierdził.

Wiceminister Poboży dodał, że Straż Graniczna realizuje zadania na różnych odcinkach, ale "odcinek morski jest jednym z kluczowych". "Jak ważne są działania na tym odcinku widać teraz, kiedy na południu Europy, w basenie Morza Śródziemnego tysiące migrantów płynie statkami do Europy" - mówił.

Zaznaczył, że "nasza granica jest i pozostaje bezpieczna". Podkreślił, że to dzięki świetnie wyszkolonym funkcjonariuszom, którzy profesjonalnie wykonują swoje obowiązki".

Wiceszef MSWiA zapewnił, że jego resort chce, aby Straż Graniczna i inne formacje mundurowe podległe MSWiA posiadały nowoczesny sprzęt. "W tym celu już druga edycja programu modernizacji służb mundurowych. Tylko na lata 2022-2025 do wszystkich formacji podległych naszemu resortowi trafi ponad 10 mld złotych a 1,4 mld zł zasili budżet Straży Granicznej" - dodał.

Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga stwierdził, że na "naszych oczach dokonuje się historia". "Z dumą i oddaniem wywiązujemy się ze słów złożonej przysięgi: strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, a ten nowoczesny sprzęt tylko nam w tym pomaga" - mówił.

"Służba na tak nowoczesnej jednostce, to zadanie dla profesjonalistów, dla tych którzy swoje codzienne obowiązki realizuję z pasją i zaangażowaniem. Funkcjonariuszom, którzy będą na niej pełnić służbę chciałbym życzyć, aby kolejne lata były bezpieczne a jednostka przynosiła chlubę i dumę krajowi pełniąc służbę pod polską banderą" - zaznaczył.

SG-301 to pełnomorska jednostka patrolowa OPV (offshore patrol vessel) z nieograniczonym rejonem żeglugi. Według założeń ma wykonywać zadania głównie na Bałtyku, a w razie potrzeby także na Morzu Śródziemnym. Jest to największy patrolowiec w flocie morskiej Straży Granicznej i jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych na Bałtyku.

Ma blisko 70 m długości, 11,5 m szerokości i zanurzenie około 4,5 m. Może wykonywać zadania bez zawijania do portu przez minimum 12 dni z 35 osobami na pokładzie, w tym z 20 członkami stałej załogi.

Umowę na budowę patrolowca Straż Graniczna podpisała w październiku 2020 r. z francuską stocznią Socareanam. Budowa rozpoczęła się 25 czerwca 2021 r., gdy przy nabrzeżu gdańskiej spółki Marine Stal położona została stępka pod budowę kadłuba. Wcześniej w gdyńskiej stoczni CRIST przeprowadzono cięcie blach dla tej jednostki. Pod koniec czerwca 2022 r. zwodowano kadłub z nadbudową i częściowym wyposażeniem. Później kadłub trafił do francuskiej stoczni w Calais, gdzie wyposażono jednostkę.

SG informowała, że wartość zamówienia na budowę i dostawę patrolowca wyniosła blisko 111 mln zł. Budowa w 90 proc. jest finansowana z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej, a w pozostałej części z budżetu państwa. Media niedawno informowały o sporze z wykonawcą o ostateczną kwotę za patrolowca.

Jednostka będzie wykorzystywana m.in. do wykrywania prób nielegalnego przekroczenia morskich granic Unii Europejskiej i przeciwdziałania nielegalnej migracji. Będzie też kontrolować morskie transporty odpadów i szkodliwych substancji chemicznych. Oprócz tych zadań SG-301 może też uczestniczyć w akcjach ratowniczych i humanitarnych.

Patrolowiec ma dwa kontenery z wyposażeniem ratowniczym i dwa szybkie pontony do działań interwencyjnych. Może przyjąć w sumie do 250 rozbitków w części rufowej, a na pokładzie dziobowym ma przestrzeń do ewakuacji medycznej śmigłowcem i operowania dronem.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

ps/