O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Cięcia kosztów Pentagonu. Czy USA zrezygnują z dowodzenia siłami NATO w Europie?

Amerykańska administracja rozważa zerwanie z liczącą 75 lat tradycją, zgodnie z którą USA odpowiadają za dowództwo Sił Sojuszniczych NATO w Europie. Zważywszy na niechęć Donalda Trumpa do Sojuszu, nie jest to zaskakujące, ale "zdumiewająco głupie" - pisze w środę portal Bulwark.

Żołnierz amerykański. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Żołnierz amerykański. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Plan wycofania się USA z tradycyjnego dowodzenia siłami NATO w Europie (Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych w Europie - SACEUR) ma być podyktowany chęcią cięcia kosztów Pentagonu - podała we wtorek wieczorem telewizja NBC News, powołując się na dwa źródła w siłach zbrojnych i wewnętrzny briefing amerykańskiego resortu obrony.

Funkcja Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie przypadała dotąd amerykańskiemu, czterogwiazdkowemu generałowi, który współpracował ze stojącym na czele NATO przedstawicielem Europy - przypomina Bulwark.

Więcej

Specjalny wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff. Fot. PAP/	WILL OLIVER

Pełen rozejm na Ukrainie. Doradca Trumpa podał termin

Nie jest jasne, jak długo może potrwać restrukturyzacja poszczególnych dowództw sił zbrojnych USA. Jednym z rozważanych planów jest ewentualne połączenie Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM), którego dowódca jest zarazem szefem sił zbrojnych NATO w Europie, z dowództwem sił amerykańskich w Afryce (U.S. Africa Command) - przekazali rozmówcy NBC News.

Admirał James Stavridis, były głównodowodzący połączonych sił NATO w Europie (2009-2013), ocenił, że "oddanie przez USA roli najwyższego dowódcy sił sojuszniczych NATO zostałoby odebrane w Europie jako znaczący sygnał".

Wyjście USA z NATO?

"Byłoby to pomyłką na wielką skalę, a jeśli raz to zrobimy, nie będzie odwrotu. (...) Byłoby to prawdopodobnie postrzegane, skądinąd słusznie, jako pierwszy krok do całkowitego wyjścia (USA) z Sojuszu" - dodał Stavridis w rozmowie z NBC News.

Pełna realizacja rozważanych przez obecną administrację planów, dotyczących cięć kosztów poprzez likwidację niektórych dowództw i kwater głównych na świecie i w USA, pozwoliłaby oszczędzić w pierwszym roku 270 mln dol., czyli około 0,03 proc. budżetu Pentagonu.

"To zdumiewająco głupie. W zamian za minimalne oszczędności w budżecie resortu obrony (...) administracja Trumpa chce zrezygnować ze struktury organizacyjnej (NATO), która dobrze działa i przez 75 lat stanowiła symbol naszej roli jako przywódcy wolnego świata" - komentuje Bulwark.

"W porównaniu z niszczeniem rządów prawa w kraju lub zdradzeniem Ukrainy za granicą (...) nie byłoby to zapewne najgorszą rzeczą, jaką zrobiła administracja Trumpa. Ale byłoby to szkodliwe. I stanowiłoby kolejny krok ku schyłkowi Ameryki, kolejny jego symbol" - konkluduje portal.

Bulwark (bastion) to portal i platforma blogowa (substack), specjalizująca się w tematyce politycznej oraz kulturalnej, założony przez środowisko republikańskich neokonserwatystów, którzy są krytycznie usposobieni do Trumpa i należą do zwolenników tradycyjnej republikańskiej polityki zagranicznej USA.(PAP)

fit/ akl/gn/

Zobacz także

  • Ćwiczenia żołnierzy wielonarodowej dywizji NATO w Orzyszu Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Prezydent Duda wysłał listy do liderów państw NATO z apelem o zwiększanie wydatków na obronność

  • Generał Waldemar Skrzypczak. Fot. PAP/Rafał Guz
    Specjalnie dla PAP

    Gen. Skrzypczak: Amerykanie nigdy z NATO nie zrezygnują [NASZE WIDEO]

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ EPA/SERGEY DOLZHENKO

    Prezydent Ukrainy: potrzebujemy pokoju, kluczem są gwarancje bezpieczeństwa

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    Trump: wojna w Ukrainie zaczęła się z powodu NATO

Serwisy ogólnodostępne PAP