O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ciężarne zyskają dodatkową ochronę. Mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od wtorku, 15 października, kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienie zabezpiecza kobietę, a także chroni noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia.

Szczepienie Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Szczepienie Fot. PAP/Wojtek Jargiło

W ostatnim czasie widoczny jest gwałtowny wzrost zachorowań na krztusiec. W tym roku potwierdzono już w Polsce ponad 16,8 tys. przypadków; w 2023 w tym samym czasie było ich mniej niż 600.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Lekarze oceniają, że dane dotyczące krztuśca są niedoszacowane, bo objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a nie robi się badań. Fot. PAP/	Grzegorz Michałowski

W tym roku potwierdzono już w Polsce ponad 10,4 tys. przypadków krztuśca, w 2023 w tym czasie było 505

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

Choroba bezpośrednio zagraża dzieciom. Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia ochronnego dziecko otrzymuje dopiero w 2. miesiącu życia. Szczepienie kobiet w ciąży chroni dzieci od chwili narodzin.

Od 15 października ciężarne, w przychodniach POZ, mogą zaszczepić się bezpłatnie, szczepionką finansowaną przez Ministerstwo Zdrowia.

Szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. Mogą się one zaszczepić w schemacie jednodawkowym – bez dodatkowych skierowań i zaświadczeń. O kwalifikacji do szczepienia zdecyduje lekarz POZ. Jeśli ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży – o tym zdecyduje lekarz, który prowadzi ciążę.

Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że od początku stycznia do końca września br. zarejestrowano w Polsce 16 828 przypadków krztuśca. W tym samym czasie ubiegłego roku zanotowano ich 593. Lekarze oceniają, że dane dotyczące krztuśca mogą być niedoszacowane, bo objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a często nie robi się badań.(PAP)

ktl/ jann/ know/

Zobacz także

  • Sala porodowa Fot. PAP/Adam Warżawa

    Co zdecyduje o zamknięciu oddziału położniczego? Liczba porodów i odległość do najbliższej porodówki

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Podlaskie. W wypadku zginęła kobieta w ciąży. Kierowcy obu aut byli nietrzeźwi

  • Badanie USG Fot. PAP/Piotr Polak

    "Rzeczpospolita": Kiedy urodzi się ostatni Polak? - rozmowa ze specjalistą ds. demografii

  • Kobieta w ciąży. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Dlaczego chcemy mieć dzieci? Bezdzietni obawiają się, że coś ich omija

Serwisy ogólnodostępne PAP