Cisza nocna nie przy żniwach? Wlkp. Rada Rolnicza apeluje o niewzywanie policji

2024-07-20 12:50 aktualizacja: 2024-07-20, 16:05
Nocne żniwa fot. PAP/Krzysztof Świderski
Nocne żniwa fot. PAP/Krzysztof Świderski
O niewzywanie policji z powodu nocnej, generującej hałas pracy maszyn podczas żniw zaapelował do mieszkańców wsi przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski.

Podkreślił, że dla rolników rozpoczął się najważniejszy i najbardziej intensywny czas ich pracy, który niesie wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej zwrócił się do rolników z apelem o zachowanie bezpieczeństwa i szczególnej rozwagi podczas żniw. W minionym roku do oddziału KRUS w Poznaniu zgłoszono ponad 1,2 tys. zdarzeń przy pracy rolniczej.

„Zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnem, maszynami do zbioru słomy czy siana oraz podczas transportu płodów rolnych” – podkreślił.

Wyraził nadzieję, że przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pozwoli na ograniczenie liczby wypadków.

"Szczególny apel kieruję do mieszkańców wsi nietrudniących się rolnictwem, by czasie nocnej, generującej hałas pracy maszyn nie utrudniać zbiorów wzywając policję” – powiedział.

Jak dodał, niepotrzebne interwencje i zgłoszenia zakłócają sprawny przebieg prac i wzniecają zatargi sąsiedzkie.

„Wykażmy się w czasie prac żniwnych szczególną wyrozumiałością” - zaapelował.

Grabowski zwrócił też uwagę na potrzebę szczególnego zadbania o dzieci, które w okresie żniw mają wakacje.

„Najmłodsi często zaciekawieni pracą w rolnictwie nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Dlatego powinno zapewnić się dzieciom odpowiednią opiekę oraz bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych” - zauważył.

Z analizy wypadków przy pracy rolniczej, którym ulegli rolnicy ubezpieczeni w KRUS w 2023 roku wynika, że do Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu zgłoszono w ciągu roku 1 203 takie zdarzenia. Było to o 275 mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek upadku oraz na skutek pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.

W Oddziale Regionalnym KRUS w Poznaniu odnotowano w 2023 roku pięć wypadków śmiertelnych. Śmierć nastąpiła na skutek upadku, uderzenia przez środek transportu w ruchu, porażenia prądem, upadku przedmiotów na osobę oraz na skutek uderzenia lub przygniecenia przez transportowane materiały i przedmioty. Rok wcześniej zdarzeń śmiertelnych było sześć. (PAP)

ang/