Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na żniwa w skansenie

2024-07-25 16:20 aktualizacja: 2024-07-26, 10:05
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, fot. PAP/Kalbar
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, fot. PAP/Kalbar
Na imprezę plenerową ukazującą dawne zwyczaje i prace związane z okresem żniwnym, która odbędzie się 4 sierpnia, zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Podziwiać będzie można żniwiarzy, którzy pracują kosą i sierpem, a także żniwiarkę konną. Co więcej, turyści będą mogli spróbować swoich sił w koszeniu kosą.

Mazowsze kusi tego lata wieloma interesującymi wydarzeniami. Mimo że region ten kojarzy się głównie z bogatą w rozmaite atrakcje Warszawą, chwili wytchnienia warto poszukać też w innym zakątkach tego regionu. Odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku można m.in. Sierpcu, gdzie mieści się Muzeum Wsi Mazowieckiej.

„Nasz skansen nigdy nie zasypia, a rytm życia, podobnie jak na dawnej mazowieckiej wsi, wyznaczają w nim pory roku. Dlatego latem zapraszamy m.in. na żniwa w skansenie, które odbędą się już 4 sierpnia, czy wykopki. A w każdą wakacyjną niedzielę do końca września w naszym skansenie można zobaczyć, jak w zagrodach krzątają się gospodarze, jak powstaje podkowa czy poznać warsztat szewski. Przygotowaliśmy moc atrakcji i dawnych zabaw dla młodszych i starszych” – zachęca Jan Rzeszotarski, dyrektor placówki, który w czwartek uczestniczył w Płocku w śniadaniu prasowym poświęconym wakacyjnej ofercie Mazowsza.

Żniwa w skansenie to impreza plenerowa, która ma na celu ukazanie dawnych zwyczajów i prac związanych z okresem żniwnym. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną także dawne metody obróbki zboża. Turyści będą mogli spróbować swoich sił w koszeniu kosą, wiązaniu i ustawianiu styg czy w podbieraniu sierpem. Na trenie zagród chłopskich nie zabraknie widowiskowych pokazów m.in. obrzędu „strojenia przepiórki” i edukacyjnych warsztatów dla najmłodszych „Jak to ze zbożem było?”, a na scenie amfiteatru wystąpią zespoły ludowe. Zorganizowany tu zostanie także kiermasz produktów regionalnych.

Władze muzeum zapraszają również na bezpłatny koncert „Od nocy do nocy”, w czasie którego wysłuchamy utworów z polskich filmów w wykonaniu artystki Joanny Aleksandrowicz. Koncert odbędzie się w niedzielę 10 sierpnia o godzinie 20:00. Z kolei 24 sierpnia skansen organizuje Dzień integracji osób z niepełnosprawnościami wypełniony pokazami dawnych zajęć gospodarskich i pracy rzemieślników oraz warsztatami manualnymi. Dla osób w spectrum autyzmu przygotowano specjalną ścieżkę sensoryczną „Cicha ścieżka”.

Podczas jednego z wakacyjnych weekendów warto odwiedzić też Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. 4 sierpnia odbędą się tu drugie Wakacyjne Warsztaty Dawnych Zawodów, których tematem jest przędzalnictwo i tkactwo. Chętni poznają tajniki produkcji przędzy, zobaczą, jak powstaje tkanina, a nawet spróbują swoich sił w wytwarzaniu materiałów. Zajęciom będzie towarzyszył pokaz filmu i spektakl „Nić”.

Odpoczynku od letnich upałów możemy także poszukać w Muzeum Mazowieckim w Płocku, gdzie w podróż do minionych epok zabiorą nas wystawy „Secesja”, „X wieków Płocka” oraz „Art déco”. W czasie wizyty w Płocku zajrzyjmy również do Muzeum Żydów Mazowieckich oraz Spichlerza – oddziału etnograficznego placówki, w którym na zwiedzających czeka nieco egzotyki. Do końca roku można tam bowiem zobaczyć wystawę „Tradycyjne zabawki japońskie”, na którą składa się około 300 wyjątkowych eksponatów.

„Czasami nie trzeba pokonywać kilkuset kilometrów, aby odpocząć na łonie przyrody. Mniej oczywiste kierunki mogą nas pozytywnie zaskoczyć, a brak tłumów jest dodatkowym atutem” – zachęca przyjezdnych marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. (PAP Life)

ep/

TEMATY: