Co Polacy myślą o sytuacji w kraju? Najnowszy sondaż

2024-07-03 17:12 aktualizacja: 2024-07-04, 06:50
Warszawa, Krakowskie Przedmieście. Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, Krakowskie Przedmieście. Fot. PAP/Leszek Szymański
45 proc. badanych jest niezadowolonych z rozwoju sytuacji w Polsce. Pozytywnie ocenia ją 35 proc. osób – wynika z sondażu CBOS. Zadowolenie z sytuacji w kraju najczęściej wyrażają badani w wieku 65 lat i więcej. Najbardziej pesymistyczne są osoby w wieku 25–44 lata.

Z najnowszego badania CBOS wynika, że w stosunku do maja nastroje społeczne zmieniły się w niewielkim stopniu. Nieznacznie ubyło zadowolonych z rozwoju sytuacji w Polsce (o 2 punkty procentowe, do 35 proc.), a przybyło niezadowolonych (o 2 punkty, do 45 proc.). Co piąty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (20 proc.).

Zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej niż inni wyrażają najstarsi badani w wieku 65 lat i więcej (43 proc.), mieszkańcy największych miast (52 proc.), absolwenci wyższych uczelni (47 proc.), osoby o wyższych dochodach na osobę wynoszących co najmniej 6000 zł (51 proc.), dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych (41 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych to najczęściej kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (43 proc.) oraz uczniowie i studenci (37 proc.).

Negatywnie rozwój sytuacji w Polsce relatywnie często postrzegają badani w wieku 2544 lata (52–53 proc. w zależności od kategorii), mieszkańcy wsi (51 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (56 proc.), o najniższych dochodach na osobę – do 1999 zł (51 proc.), a także niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (63 proc.).

Autorzy badania zauważają, że oceny ogólnej sytuacji w kraju zależne są również od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych. Stosunkowo najlepiej oceniają ją niepraktykujący religijnie (46 proc.), identyfikujący się z lewicą (54 proc.), a w potencjalnych elektoratachsympatycy Koalicji Obywatelskiej. Dosyć krytycznie rozwój sytuacji w kraju oceniają praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu (57 proc.), utożsamiający się z prawicą (59 proc.), a w elektoratach – zwolennicy Konfederacji Wolność i Niepodległość, a także Prawa i Sprawiedliwości i osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych.

Podobnie jak w maju co czwarty badany uważa, że w najbliższym roku sytuacja w kraju się poprawi (24 proc.), co trzeci obawia się jej pogorszenia (32 proc.), a najwięcej osób sądzi, że pozostanie ona bez zmian (37 proc., wzrost o 2 punkty procentowe). Co czternasty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (7 proc., spadek o 2 punkty).

Z kolei oceny sytuacji politycznej nie zmieniły się w znaczący sposób. Nadal najliczniejsza grupa badanych uważa, że jest ona przeciętna (40 proc., spadek o 3 punkty procentowe), a postrzegający ją negatywnie wyraźnie przeważają nad oceniającymi ją pozytywnie (35 proc. wobec 19 proc.). Relatywnie niewielu respondentów nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie (6 proc.).

W porównaniu z majem wzrósł odsetek zadowolonych z sytuacji gospodarczej (o 3 punkty procentowe, do 32 proc.) i o tyle samo zmniejszył się – niezadowolonych (do 25 proc.). Najliczniejsza grupa uważa, że jest ona przeciętna (38 proc.). Bardzo niewielu respondentów nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie (5 proc.).

W stosunku do poprzedniego pomiaru pogorszyły się nieco przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu najbliższego roku. Zmniejszył się udział liczących na poprawę kondycji gospodarki (o 3 punkty procentowe, do 24 proc.), a zwiększył obawiających się pogorszenia (o 2 punkty, do 28 proc.). Co trzynasty badany nie ma sprecyzowanej opinii w tej kwestii (8 proc.).

Takie same jak poprzednio są opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin. Blisko dwie trzecie ankietowanych postrzega go dobrze (62 proc.), co trzeci przeciętnie (32 proc.), a relatywnie niewielu – źle (6 proc.).

W stosunku do maja nieznacznie wzrosło zadowolenie z warunków materialnych gospodarstw domowych. Obecnie 59 proc. badanych ocenia je dobrze (wzrost o 3 punkty procentowe), 5 proc. postrzega je źle (spadek o 2 punkty), a więcej niż co trzeci ankietowany – przeciętnie (36 proc.).

Prognozy dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin zmieniły się niewiele. Podobnie jak w maju co piąty badany spodziewa się poprawy poziomu życia (20 proc.), blisko co piąty obawia się pogorszenia (18 proc.), a większość nie przewiduje zmian w tym obszarze (53 proc.).

Badanie zrealizowano od 10 do 20 czerwca 2024 r. na próbie 1055 osób (w tym: 64,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 13,8 proc. – CAWI). (PAP)

pp/