Zdaniem 34,7 proc. ankietowanych wybór republikańskiego kandydata nie zmieni status quo. Z kolei 28,2 proc. respondentów jest zdania, że prezydentura Trumpa osłabi bezpieczeństwo Polski, w tym wariant "zdecydowanie osłabi" zaznaczyło 4,6 proc. pytanych. 11,5 proc. osób nie ma w tej kwestii zdania.
"DGP" podaje, że wyniki różnią się w zależności o preferencji partyjnych. Większość wyborców obozu rządzącego (50,6 proc.) uważa, że działania Donalda Trumpa negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo naszego kraju. 35,8 proc. osób w tej grupie wybrało wariant "pozostanie bez zmian". 8,9 proc. badanych widzi z kolei szansę na wzmocnienie pozycji Polski.
Wśród zwolenników opozycji dominuje przekonanie, że zwycięstwo republikanina pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo Polski. Takiego zdania jest 60,7 proc. osób. Niecałe 20 proc. uważa, że "pozostanie bez zmian", a 14,8 proc. - że pozycja naszego kraju zostanie osłabiona.
Badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób, w dniach 8-10 listopada, metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo CAWI/CATI. (PAP)
dsr/ miś/kgr/