O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Co prawnicy sądzą o zmianie sytuacji w sądownictwie?

Przywrócenie praworządności w sądownictwie nie odbędzie się błyskawicznie. Wymaga co najmniej trzech lat – tak uważa dwie trzecie uczestników panelu prawników „Rzeczpospolitej”.

Siedziba Sądu Najwyższego w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Siedziba Sądu Najwyższego w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

Jak podaje gazeta, na początku lutego przedstawiono w resorcie sprawiedliwości dwa projekty, które mają różnymi metodami, w ciągu kilku lat, rozwiązać problem neosędziów.

W związku z tym „Rz” zapytała członków panelu prawników o to, czy da się w ciągu trzech lat przywrócić praworządność w sądach. Taki mniej więcej horyzont czasowy przewiduje bowiem najszybszy wariant procedur przygotowanych przez resort sprawiedliwości.

"Okazało się, że 65 proc. pytanych prawników jest sceptycznych wobec szybkich zmian. Uważają – ogólnie mówiąc – że w tej sprawie ważniejsza od szybkości jest zgodność z konstytucją procedur porządkujących status sędziów. 26 proc. członków panelu opowiada się za szybszymi zmianami, a 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie" - pisze gazeta.

Dodaje też, że większość ankietowanych chce, by przywracanie praworządności odbywało się "metodami praworządnymi, a przynajmniej według reguł dobrej legislacji".(PAP)

akuz/ bar/kgr/

Zobacz także

  • Paweł K. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Proces adwokata, który mówił o trumnach na kołach. Będzie ostatnia opinia biegłego

  • Boris Epshteyn. Fot. PAP/EPA/Michael M. Santiago/POOL

    Urodzony w Rosji Boris Epshteyn chce być mediatorem USA między Ukrainą a Rosją

  • Kościół Sióstr Wizytek w Warszawie Fot. PAP Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Prawnik: w UE wszystkie państwa partycypują w utrzymywaniu Kościołów

  • Daniel Obajtek. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Co dalej z Danielem Obajtkiem? Nadal może stracić immunitet

Serwisy ogólnodostępne PAP