O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

COVID wraca. Co ustalił rząd?

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że rząd nie planuje obecnie wprowadzenia jakichkolwiek obostrzeń związanych z zachorowaniami na COVID-19.

Szczepienie na COVID Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Szczepienie na COVID Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Więcej

Sędzia Małgorzata Manowska Fot. PAP/Tomasz Gzell

"Kolejny zamach pani Manowskiej". Premier o sytuacji w Sądzie Najwyższym

Szef rządu poinformował, że temat zachorowań na COVID-19 pojawił się na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

"W tej chwili nie ma żadnych planów, aby wprowadzić jakiekolwiek obostrzenia" - zaznaczył premier. Tusk powiedział, że rząd będzie respektować doświadczenie i wiedzę ekspertów.

"Nie będę decydował o tym, w jaki sposób regulować nasze życie w związku z groźbą epidemii. Od tego są lekarze. Bardziej niż nasi poprzednicy będziemy poważniej traktowali ich rekomendacje" - podkreślił.

Premier dodał, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że skala zachorowań na COVID-19 znów jest dość duża, większa niż wskazują na to oficjalne dane. Zwrócił uwagę, że wynika to z tego, że gotowość do testowania jest mniejsza. Premier dodał, że wynika to z tego, że mniejsze jest też poczucie zagrożenia związane z zakażeniem, co jest zrozumiałe ze względu na mniej "zjadliwy" przebieg choroby, niż było to na początku pandemii.

"Dzisiaj mógłbym praktycznie zapewnić, że rząd nie będzie wprowadzał w jakiejś dającej się przewidzieć przyszłości restrykcji" - podkreślił Tusk.

Według prognoz szczyt zachorowań na COVID-19 powinien przypaść na drugą połowę października. GIS zauważa, że w Polsce wyraźny wzrost liczby zakażeń jest notowany od lipca 2024 r. Dynamika zachorowań jest porównywalna do ubiegłego roku. Dominują nowe warianty SARS-CoV-2 OMICRON (podwarianty JN.1 oraz KP.3). (PAP)

kno/ aba/ mow/ mar/

Zobacz także

  • Pandemia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Specjalnie dla PAP

    Prof. Dzieciątkowski: świat nie jest w pełni gotowy na kolejną epidemię

  • PAP/ Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: pięć lat od wybuchu pandemii nadal odczuwamy jej skutki zdrowotne

  • Grypa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Archiwum Turczyk
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: mamy skuteczny lek na grypę i na COVID-19, ale ten drugi jest poza zasięgiem pacjentów

  • Kobieta odpoczywająca w domu Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Covid zmienił nasze zwyczaje. Siedzenie w domu stało się normą

Serwisy ogólnodostępne PAP