Wśród polityków, którzy wezmą udział w wydarzeniu, znajdują się wiodące postacie polskiej sceny politycznej, które bezpośrednio kształtują politykę krajową Polski. Ich obecność na forum pozwoli na bezpośrednie zapoznanie się z wizjami oraz planami, które mogą mieć dalekosiężne skutki dla przyszłości Polski i jej roli w Europie. W kontekście dynamicznych zmian na arenie międzynarodowej, obecność tych liderów podkreśla wagę dialogu i współpracy w budowaniu stabilnej i zrównoważonej przyszłości dla naszego kraju.
Wśród polityków obecnego rządu, którzy odwiedzą tego roku malowniczy Karpacz znajduje się dwóch wicepremierów – Krzysztof Gawkowski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier Gawkowski jest centralną postacią organizowanego w tym roku Forum AI, w ramach którego poruszone zostaną kluczowe kwestie wpływu Sztucznej Inteligencji na rewolucję, jaka zachodzi w społeczeństwie, a także w sektorach usług publicznych, jak i komercyjnych. Omówione zostaną problemy i wyzwania, z którymi będzie musiał zmierzyć się rynek w obliczu fundamentalnej zmiany technologicznej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Uczestnicy Forum zastanowią się, na ile inwestycje w badania naukowe i nowoczesne technologie z zakresu AI w wielu obszarach życia, pozwolą Unii Europejskiej odbudowywać konkurencyjność względem światowych gospodarek.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz, jako minister obrony narodowej odpowie na tegorocznym forum na pytania związane z kwestiami bezpieczeństwa Polski, współpracy międzynarodowej i stabilności regionu. Wicepremier nie będzie jedyną obecną na forum centralną postacią sceny politycznej zaangażowaną bezpośrednio w bezpieczeństwo militarne Polski. Podczas wydarzenia wystąpi również prezydencki minister i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 r. zburzyła przekonanie większości polskich elit o tym, że historia naszej części Europy znalazła swój szczęśliwy finał i nie ma już miejsca na wojnę. Ostatnie dwa lata to powolny proces budowy ponadpartyjnego konsensusu zarówno co do wielkości naszych wydatków zbrojeniowych, jak również co do polskiego zaangażowania w wojnę na Ukrainie.
Wśród ministrów znajdą się również ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister nauki Dariusz Wieczorek, minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Na wydarzeniu będą obecni ponadto poszczególni wiceministrowie, posłowie, marszałkowie, samorządowcy, członkowie kierownictw ministerstw oraz innych urzędów centralnych. Podczas forum wystąpią również byli premierzy polskiego rządu – Leszek Miller i Mateusz Morawiecki.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu to nie tylko jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Polsce, ale także symbol pluralizmu i merytorycznej debaty. „Polskie Davos” mimo zmian rządów trwa już od 33 lat i cieszy się niesłabnącą renomą. Karpacz jest miejscem, w którym różnorodne perspektywy i stanowiska mogą się spotkać, a ich wymiana przyczynia się do pogłębiania zrozumienia oraz tworzenia konstruktywnych rozwiązań. Uznanie, jakie Forum Ekonomiczne zdobyło w kręgach politycznych, naukowych i biznesowych, podkreśla jego rolę jako platformy, na której głosy z różnych stron mogą się zharmonizować w dążeniu do wspólnych celów. Głównym Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.