O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy "małpki" powinny zostać zakazane? Co sądzą Polacy? Sondaż

Polacy są podzieleni w sprawie zakazu sprzedaży "małpek", czyli małych butelek z mocnym alkoholem. Za wprowadzeniem takiego zakazu opowiada się 46 proc. badanych przez IBRiS. Przeciwnych jest prawie 42 proc. ankietowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

Napoje alkoholowe w małych opakowaniach, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Leszek Szymański
Napoje alkoholowe w małych opakowaniach, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Leszek Szymański

IBRiS zadał ankietowanym pytanie "Czy Pana/i zdaniem należy zakazać sprzedaży mocnego alkoholu w mniejszych butelkach, czyli tak zwanych małpek?". 46 proc. badanych opowiedziało się za takim zakazem. 27,5 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a kolejne 18,5 proc. "raczej tak".

Przeciwnego zdania jest 41,7 proc. pytanych. 15,3 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 26,4 proc. "raczej nie". 12,3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Najwięcej przeciwników wprowadzenia zakazu sprzedaży "małpek" jest wśród młodych ludzi. Przeciwni są zwłaszcza 20-latkowie. Aż 62 proc. ankietowanych w grupie wiekowej 18-29 lat wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie" (28 proc.) lub "raczej nie" (34 proc.). Za zakazem są za to osoby w grupie wiekowej 60-69 lat - 57 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak" (35 proc.) lub "raczej tak" (22 proc.).

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 24-25.05.2024 r. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1071 osób. (PAP)

 

Autorka: Anita Karwowska

sma/

Zobacz także

  • Picie alkoholu, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/PA/Dominic Lipinski

    Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu nadużycia alkoholu

  • Alkohol (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Europejczycy nadal piją najwięcej alkoholu na świecie. Nowy raport WHO

  • Impreza z alkoholem, Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Ciekawe badania dotyczące alkoholu: nie ilość, lecz sposób picia ma kluczowy wpływ na wątrobę

  • Picie alkoholu przez ojca ma negatywny wpływ na rozwój płodu (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/PA/Dominic Lipinski

    Picie alkoholu przez ojca ma negatywny wpływ na rozwój płodu

Serwisy ogólnodostępne PAP