Na pytanie, czy państwo jest przygotowane na wybuch kolejnej epidemii, wariant "zdecydowanie tak" wskazało 3 proc. ankietowanych. Z kolei 23,5 proc. pytanych odpowiedziało "zdecydowanie nie".
Rozkład odpowiedzi różni się w zależności od poglądów politycznych badanych. Wśród wyborców koalicji rządzącej (Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy) odpowiedzi twierdzącej udzieliło 40 proc. ankietowanych, w tym wariant "zdecydowanie tak" wybrało 6,6 proc. Negatywnie odpowiedziało łącznie 41,4 proc. pytanych, w tym odpowiedź "zdecydowaniem nie" zaznaczyło 15,9 proc. Wyrobionego zdania nie miało 18,6 proc. zwolenników koalicji.
W grupie wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji 16,7 proc. uważało, że Polska jest dobrze przygotowana. Przeciwnego zdania było 59,7 proc. respondentów, w tym odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 36,6 proc. Zdania nie miała blisko co czwarta ankietowana osoba z tej grupy.
Wśród osób niedeklarujących preferencji politycznych 20,1 proc. było przekonanych, że Polska jest przygotowana na kolejną epidemię. Negatywnie odpowiedziało 62,7 proc. 17,3 proc. nie miało zdania.
Sondaż United Survey by IBRiS dla "DGP" i RMF FM przeprowadzono 26-28 lipca br. na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich osób. Badanie realizowano metodą CAWI/CATI. (PAP)
kno/