O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy picie kawy wpływa na długość naszego życia?

Uczeni mają dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników małej czarnej. Portugalscy badacze odkryli, że systematyczne sięganie po kawę wydłuża życie o średnio 1,8 roku. Naukowcy uważają, że przyczyną prozdrowotnego działania tego pobudzającego napoju jest obecność silnych przeciwutleniaczy, które hamują proces starzenia organizmu na poziomie komórkowym.

Kawa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Andrzej Lange
Kawa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Andrzej Lange

Więcej

Kawiarnia New York Cafe. Fot. EPA/Csilla Cseke

Nazywana jest najpiękniejszą kawiarnią na świecie. Znajduje się w europejskim mieście

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Dość wspomnieć, że według statystyk każdego dnia wypijane są aż 2 miliardy filiżanek małej czarnej. Nie dziwi zatem, że na temat wpływu kawy na nasze zdrowie przeprowadzono całe mnóstwo badań. Z ustaleń naukowców wynika, że jej umiarkowane spożycie pozytywnie oddziałuje na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu – przeciwdziała otyłości i cukrzycy typu 2, zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia krążenie krwi oraz łagodzi ból mięśni.

Okazuje się tymczasem, że regularne picie kawy może także… wydłużyć życie. Do takiego wniosku doszli portugalscy uczeni z Uniwersytetu w Coimbrze, którzy przeanalizowali wyniki ponad 50 dotychczasowych badań. Rezultaty ich dociekań opublikowano w recenzowanym czasopiśmie naukowym „Ageing Research Reviews”. Zespół badaczy odkrył, że systematyczne sięganie po aromatyczną małą czarną wydłuża życie o średnio 1,8 roku.

„Kontrolowane spożycie kawy zmniejsza częstotliwość występowania wielu chorób przewlekłych. Kawa zawiera kwasy chlorogenowe – silne przeciwutleniacze, które zwalczają odpowiedzialne za starzenie organizmu wolne rodniki, wspierając lepszą regenerację komórek po ekspozycji na szkodliwe bodźce. Kofeina zaś powstrzymuje aktywację receptorów sygnalizujących stres” – wyjaśnia w rozmowie z serwisem „Medical News Today” dr Rodrigo Cunha, profesor medycyny na Uniwersytecie w Coimbrze i główny autor badania.

Dietetyczka Monique Richard uczula jednak, że nazbyt duże spożycie kawy może wywoływać działania niepożądane, takie jak zwiększony niepokój, zaburzenia snu czy problemy żołądkowo-jelitowe. Specjalistka zaleca, by nie przekraczać 400 mg kofeiny dziennie. Innymi słowy, bezpiecznie będzie ograniczyć się do 3 lub maksymalnie 4 filiżanek kawy. „Warto mieć na uwadze, że najlepiej jest pić kawę bez żadnych dodatków. Duże ilości cukru mogą zniwelować korzyści płynące z jej spożywania” – podkreśla ekspertka. (PAP Life)

iwo/ moc/ grg/

Zobacz także

  • Marcin Kulasek. Fot. PAP/Albert Zawada

    Minister Kulasek: Dzień Nauki Polskiej okazją do wyrażenia uznania dla badaczy i wynalazców

  • Mikroskop. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Międzynarodowe badanie: zaufanie do nauki wciąż stosunkowo wysokie

  • Senior podczas ćwiczeń (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/NEIL HALL

    Czy wysiłek fizyczny wpływa na pracę naszego mózgu?

  • Prof. Philip Zimbardo. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Prof. Tomasz Grzyb: badania Zimbardo to kamienie milowe w psychologii społecznej

Serwisy ogólnodostępne PAP