O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy Polska jest przygotowana na cyberataki? Wiceminister cyfryzacji odpowiada

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka przekazał w czwartek, że serwery Państwowej Komisji Wyborczej są bardzo dobrze zabezpieczone. Jego zdaniem, Polsce nie grozi wpływ na wybory przez zagraniczne służby.

Klawiatura komputera (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Archiwum Chmiel
Klawiatura komputera (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Archiwum Chmiel

W czwartek popołudniu wiceszef MC Michał Gramatyka w programie Radia Zet był pytany o zagrożenia w cyberprzestrzeni w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Zdaniem wiceministra, Polsce "nie grozi wpływ na wybory" przez zagraniczne służby.

"Systemy, którymi dysponuje Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze są bardzo dobrze zabezpieczone" - zapewnił.

Zapytany, czy Polska jest przygotowana na ataki w cyberprzestrzeni pod względem zasobów i kadr, Gramatyka podkreślił, że kadry są "jedną z najmocniejszych stron" Polski. Według niego, infrastruktura informatyczna państwa jest "bardzo dobrze zabezpieczona”. Jak dodał, "ważne jest dla nas zachowanie podstawowej higieny cyfrowej".

Więcej

Cyberatak (zdjęcie ilustracyjne). Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA

"Przeprowadziły go grupy z Rosji i Białorusi". Minister Gawkowski o cyberataku na biura PO [NASZE WIDEO]

Z drugiej jednak strony zwrócił uwagę, że wzrasta liczba ataków i "bardziej narażona jest inna infrastruktura poza systemem państwowym". "Liczba ataków to krzywa wznosząca i do wyborów najpewniej będzie ona rosła" - przekazał.

Cyberatak na biura PO

Gramatyka był także pytany o środowy cyberatak na system informatyczny PO. Wiceszef MC zaznaczył, że atak był "o tyle groźny, że rozniósł się po kilku innych kontach, kierowany był na skrzynkę mailową z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania”.

Podkreślił, że resort cyfryzacji "nie jest w stanie pokazać przestępcy, ale są pewne metody identyfikowane przez ekspertów", które pozwalają na wskazanie sprawcy po specyfice jego działania.

Jak ocenił, nad analizą ataku pracują "najlepsi polscy eksperci" z CSIRT-u, czyli Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, którzy "wyśledzą, co zostało dokładnie zaatakowane, jakie są straty".

W środę o ataku na system informatyczny PO poinformował premier Donald Tusk. "Cyberatak na system informatyczny Platformy. Zaczęła się obca ingerencja w wybory. Służby wskazują na wschodni ślad" - napisał na platformie X. Szef KPRM Jan Grabiec wyjaśnił, że doszło do ataku cybernetycznego na komputery pracowników biura Platformy Obywatelskiej i sztabu wyborczego.

Przekazał, że atak polegał na "próbie przejęcia kontroli nad tymi komputerami, możliwością monitorowania z zewnątrz wszystkich treści, ewentualnie generowania treści za pośrednictwem tych komputerów". Zakres cyberataku szef KPRM opisał jako "dosyć niebezpieczny".

Szef MC Krzysztof Gawkowski poinformował w czwartek, że cyberatak na biura parlamentarzystów i członków PO przeprowadziły grupy z Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Podkreślił, że atak miał charakter zorganizowany i zaplanowany. Jak ocenił, Rosja chce ukraść Polsce i Polakom wybory. "Nie uda im się to" - oświadczył. (PAP)

kl/ par/ ał/

Zobacz także

  • Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak Fot. PAP/Rafał Guz

    Finansowanie debaty w Końskich. Co zrobi PKW?

  • Fot. PAP/Leszek Szymański

    Rzecznik PKW o procesie sprawdzania podpisów na listach kandydatów [NASZE WIDEO]

  • Głosowanie w komisji/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Minął czas na zgłaszanie kandydatur w wyborach prezydenckich. Jest lista

  • Siedziba Państwowej Komisji Wyborczej  Fot. Rafał Guz

    Do PKW wpłynęły 52 zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta

Serwisy ogólnodostępne PAP