Debata o migracji będzie najważniejszym punktem sesji PE w Strasburgu

2024-10-20 15:37 aktualizacja: 2024-10-21, 08:36
Flagi UE. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Flagi UE. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Podczas drugiej październikowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, która rozpocznie się w poniedziałek po południu, najważniejszym punktem będzie debata o migracji planowana na środę. Europosłowie będą rozmawiać o wynikach zakończonego w czwartek wieczorem szczytu unijnego w Brukseli.

W poniedziałek były premier Włoch Enrico Letta przedstawi swój raport na temat wzmocnienia rynku wewnętrznego UE, po czym odbędzie się debata na ten temat.

We wtorek europosłowie będą debatować i głosować nad pakietem pomocy finansowej dla Ukrainy w wys. 35 mld euro (w ramach inicjatywy wsparcia G7). Pakiet ten zakłada wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów rosyjskich.

Również we wtorek odbędzie się debata dotycząca sytuacji w Libanie. Parlament Europejski ma wezwać do pilnego zawieszenia broni i ochrony misji ONZ w tym kraju po kilku ostatnich incydentach ze strony sił izraelskich.

Prowokacje wojskowe Chin w pobliżu Tajwanu będą tego samego dnia tematem innej debaty. PE zagłosuje nad rezolucją w tej sprawie w czwartek. Europosłowie mają wyrazić solidarność z Tajwanem.

W środę głównym tematem dnia będzie debata w sprawie migracji. Europosłowie mają omówić z Komisją Europejską potencjalne zmiany w prawodawstwie UE, aby ułatwić powrót obywateli państw trzecich, którzy nie mają prawnego prawa do pobytu w Europie. Przedyskutują również wyniki szczytu UE, który odbył się w czwartek w Brukseli.

Tego samego dnia po południu Parlament ogłosi laureata Nagrody Dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii za rok 2024, która jest przyznawana za wybitne dziennikarstwo promujące lub broniące podstawowych zasad i wartości UE. Tuż przed ceremonią wręczenia nagród służba prasowa PE zorganizuje seminarium medialne na temat „Ochrona wolności mediów”.

W czwartek Konferencja Przewodniczących (przewodnicząca PE Roberta Metsola i liderzy grup politycznych) zadecyduje o zwycięzcy Nagrody Sacharowa 2024 za wolność myśli. Kandydatami na są: naukowiec i działacz antykorupcyjny z Azerbejdżanu dr Gubad Ibadoghlu, liderka sił demokratycznych w Wenezueli Maria Corina Machado i prezydent elekt Edmundo Gonzalez Urrutia oraz „Women Wage Peace” i „Women of the Sun”, dwa ruchy feministyczne, pacyfistyczne i bezpartyjne, których celem jest zjednoczenie izraelskich i palestyńskich kobiet.

Ostatniego dnia sesji europosłowie omówią z Komisją Europejską, jak zlikwidować tzw. lukę kompetencyjną, czyli różnicę między umiejętnościami pracowników a umiejętnościami poszukiwanymi przez pracodawców.

Z Brukseli (PAP)

luo/ kar/ ał/