O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Decyzja papieża Franciszka ws. abp. Stanisława Gądeckiego i Dykasterii Nauki Wiary

Papież Franciszek potwierdził, że abp Stanisław Gądecki pozostaje członkiem watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary do osiągnięcia przez niego 80. roku życia – poinformowała archidiecezja poznańska.

Abp Stanisław Gądecki. Fot. PAP/	Jakub Kaczmarczyk
Abp Stanisław Gądecki. Fot. PAP/ Jakub Kaczmarczyk

Papież przyjął 19 marca 2025 r. rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity poznańskiego złożoną po osiągnięciu przez niego 75 lat.

Abp Stanisław Gądecki 8 maja 2014 r. został przez papieża mianowany członkiem ówczesnej Kongregacji Nauki Wiary (dziś dykasterii). Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego do października 2029 r. będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniach kardynałów i biskupów, członków dykasterii – przekazała archidiecezja poznańska.

Więcej

Zobacz galerię (7)
Papież przybył na plac Świętego Piotra pierwszy raz po pobycie w szpitalu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Papież przybył na plac Świętego Piotra: dobrej niedzieli dla wszystkich [GALERIA]

Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie

Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie (woj. poznańskie) 19 października 1949 r. W latach 1967-1973 studiował filozofię i teologię w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 r. z rąk księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice archikatedralnej w Gnieźnie.

25 marca 1992 r. Gądecki został konsekrowany na biskupa w katedrze gnieźnieńskiej przez ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Biskup Gądecki otrzymał stolicę tytularną Rubiconu. Po konsekrowaniu przez 10 lat pełnił posługę biskupa pomocniczego w archidiecezji gnieźnieńskiej. 28 marca 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą poznańskim. Od 2004 r. był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. do marca 2024 r. przewodniczącym tego gremium.

W październiku 2024 r. abp Gądecki skończył 75 lat. Uroczystości dziękczynne za posługę w archidiecezji poznańskiej odbędą się w sobotę w oktawie Wielkanocy 26 kwietnia 2025 r. o godzinie 11.00 w bazylice archikatedralnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. (PAP)

mgw/ joz/gn/

Zobacz także

  • Pogrzeb papieża Franciszka (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ETTORE FERRARI

    Papieża Franciszka pożegnają liczni światowi przywódcy. Kto potwierdził obecność na pogrzebie? [NAJNOWSZE INFORMACJE]

  • Wierni czekający w kolejce do bazyliki Świętego Piotra. Fot. EPA/ETTORE FERRARI

    Tłumy w Watykanie żegnają papieża Franciszka. Kilka godzin oczekiwania na wejście do bazyliki

  • Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
    Specjalnie dla PAP

    Jezuita: Franciszek nie unikał świata i jego wyzwań

  • Angelo Becciu. Fot. PAP/ EPA/RICCARDO ANTIMIANI

    Skazany przez watykański trybunał kardynał domaga się udziału w konklawe

Serwisy ogólnodostępne PAP