O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Papież przybył na plac Świętego Piotra: dobrej niedzieli dla wszystkich [GALERIA]

Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy dla chorych i pracowników służby zdrowia z okazji Roku Świętego. Watykan nie zapowiedział wcześniej obecności papieża; jego pojawienie się było całkowitym zaskoczeniem dla tysięcy wiernych.

Papież przybył na plac Świętego Piotra pierwszy raz po pobycie w szpitalu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Papież przybył na plac Świętego Piotra pierwszy raz po pobycie w szpitalu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Po tym, gdy Franciszek po raz pierwszy od dwóch miesięcy przybył przed południem na plac Świętego Piotra, Watykan ogłosił w komunikacie: "Dziś rano papież Franciszek przyłączył się do jubileuszowej pielgrzymki chorych i świata służby zdrowia".

"Przed pozdrowieniem pielgrzymów i wiernych na placu, do których skierował podziękowania, otrzymał sakrament pojednania w bazylice Świętego Piotra, modlił się i przekroczył Drzwi Święte" - dodano w komunikacie biura prasowego.

"Dobrej niedzieli dla wszystkich, bardzo dziękuję"

Kiedy pod koniec mszy z okazji Jubileuszu Chorych i Służby Zdrowia papież przybył na wózku na plac przed bazyliką powiedział: "Dobrej niedzieli dla wszystkich, bardzo dziękuję" .

Miał kaniulę nosową do podawania tlenu. Nadal mówił z trudem, ale łatwiej niż wcześniej. Był ogólnie w lepszej formie niż dwa tygodnie temu, gdy pobłogosławił ludzi zebranych pod rzymską Polikliniką Gemelli.

Od 14 lutego przez ponad pięć tygodni papież przebywał w szpitalu, gdzie przeszedł zagrażające życiu obustronne zapalenie płuc. Był w stanie krytycznym, a lekarze przyznali później, że mógł umrzeć.

23 marca Franciszek wrócił do Watykanu i od tego czasu przechodzi rekonwalescencję. W niedzielę po raz pierwszy opuścił Dom Świętej Marty, w którym mieszka.

Wśród wiernych zebranych na placu panowało ogromne wzruszenie, oklaskiwano papieża. Widać było dziesiątki polskich flag.

W kilku językach, w tym po polsku, odczytano następujące słowa: „Jego Świątobliwość Papież Franciszek serdecznie pozdrawia wszystkich, którzy wzięli udział w tej celebracji, dziękując im z całego serca za modlitwy wznoszone do Boga w intencji jego zdrowia. Życzy, aby pielgrzymka jubileuszowa przyniosła obfite owoce. Udziela im apostolskiego błogosławieństwa, obejmując nim również bliskich, chorych i cierpiących, a także wszystkich wiernych, którzy dzisiaj się zgromadzili”.

Watykan opublikował rozważania Franciszka, przygotowane na południową modlitwę Anioł Pański.

"Moi drodzy, podobnie jak podczas hospitalizacji, tak również teraz, w czasie rekonwalescencji, czuję 'Boży palec' i doświadczam jego troskliwego dotyku. W dniu Jubileuszu Chorych i Pracowników Służby Zdrowia proszę Pana, aby ten dotyk jego miłości dosięgnął cierpiących i dodał otuchy tym, którzy się nimi opiekują" - napisał papież.

"Modlę się za lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy nie zawsze otrzymują potrzebne wsparcie, by móc pracować w godnych warunkach, a niekiedy nawet stają się ofiarami agresji. Ich misja nie jest łatwa, dlatego winna być wspierana i szanowana" - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że odpowiednie środki będą przeznaczane zarówno na leczenie, jak i na badania naukowe, tak aby systemy opieki zdrowotnej były inkluzywne i wrażliwe na potrzeby najsłabszych i najuboższych.

Więcej

Artyści z Podkarpacia koncertują w Rzymie. Fot. PAP

20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Artyści z Podkarpacia koncertują w Rzymie [NASZE WIDEO]

Franciszek nawiązał również do obchodzonego w niedzielę Międzynarodowego Dnia Sportu dla Pokoju i Rozwoju. Wyraził pragnienie, aby "sport był znakiem nadziei dla bardzo wielu ludzi, potrzebujących pokoju i integracji społecznej" oraz podziękował stowarzyszeniom sportowym, które "w sposób konkretny wychowują w duchu braterstwa".

"Módlmy się nadal o pokój na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie"

Zaapelował również: "Módlmy się nadal o pokój na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Sudanie i Sudanie Południowym, w Demokratycznej Republice Konga, a w szczególności pamiętajmy o Birmie, ciężko doświadczonej także przez trzęsienie ziemi, i o Haiti, gdzie szaleje przemoc, która kilka dni temu zabiła nawet dwie siostry zakonne".

Tekst zakończył słowami: "Niech Maryja Panna nas strzeże i oręduje za nami".

Na Jubileusz w ramach Roku Świętego przybyli m.in. przedstawiciele polskiej służby zdrowia. Obecny był przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński.

Mszę dla ponad 20 tysięcy osób odprawił proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)
gn/

Galeria (7)

  • Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    1/7

    Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

  • Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    2/7

    Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

  • Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    3/7

    Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

  • Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    4/7

    Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

  • Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    5/7

    Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

  • Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    6/7

    Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

  • Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/EPA/	GIUSEPPE LAMI
    7/7

    Papież Franciszek w niedzielę przybył na plac Świętego Piotra. Fot. PAP/EPA/ GIUSEPPE LAMI

Zobacz także

  • Papież w rozważaniach na Drogę Krzyżową: na świecie niszczone jest braterstwo. Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT /PAP/EPA

    Papież w rozważaniach na Drogę Krzyżową: na świecie niszczone jest braterstwo

  • Papież Franciszek Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

    Watykan podał informacje na temat stanu Franciszka. "Czuje się lepiej"

  • Papież Franciszek Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

    Stan papieża się poprawia. Kard. Gambetti: możliwe spotkanie z Karolem III

  • Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/	VATICAN MEDIA

    Papież wyznaczył kalendarz prac nad reformami w Kościele do 2028 roku

Serwisy ogólnodostępne PAP