"W najbliższych dniach międzynarodowe i lokalne zespoły medyczne w Strefie Gazy zaszczepią dzieci, które nie otrzymały jeszcze szczepionki" - podano w niedzielnym komunikacie agencji izraelskiego ministerstwa obrony COGAT, która odpowiada za koordynację dostaw do palestyńskiej półenklawy. Już wcześniej informowano o wpuszczeniu na jej teren sprzętu niezbędnego do szczepień, m.in. chłodziarek.
Podkreślono, że kampania szczepień jest prowadzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i UNICEF we współpracy z izraelską armią. Akcja będzie możliwa dzięki "rutynowym przerwom humanitarnym" umożliwiającym ludności dotarcie do ośrodków medycznych - zaznaczyła COGAT.
Szczegóły operacji, jak również jej zakładany czas pozostają jednak niejasne - skomentowała agencja Reutera.
W połowie sierpnia władze medyczne Strefy Gazy poinformowały o pierwszym od 25 lat przypadku zachorowania na polio. Infekcję wykryto u 10-miesięcznego dziecka, które jest częściowo sparaliżowane, ale jego stan pozostaje stabilny. Podejrzewa się, że doszło już do innych zakażeń. Wirusa polio na terenie Strefy Gazy wykryto już kilka tygodni temu w ściekach.
WHO i UNESCO zaapelowały do wszystkich stron konfliktu o wprowadzenie przerw humanitarnych na siedem dni, które umożliwiłyby zaszczepienie ok. 640 tys. dzieci dwiema dawkami preparatu.
Strefa Gazy jest zrujnowana przez trwającą od ponad 10 miesięcy wojnę. Panuje tam kryzys humanitarny na wielką skalę, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami. Infrastruktura medyczna jest zniszczona, podobnie jak systemy wodno-kanalizacyjne, co sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych.
Polio, zwane również chorobą Heinego-Medina lub ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym, wywoływane jest przez przenoszony drogą fekalno-oralną wirus i może prowadzić do paraliżu, niepełnosprawności lub śmierci. Dzięki szczepionkom choroba została wyeliminowana w większości państw świata.
Z Jerozolimy Jerzy Adamiak
grg/