Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych. Premier ogłasza kwoty
1 lipca wejdzie w życie comiesięczny dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych - policji, straży pożarnej i straży granicznej - w wysokości od 900 do 1800 zł, w zależności od miejsca służby - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk.

Szef rządu podczas wspólnej konferencji z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem w Komendzie Głównej Policji powiedział we wtorek, że przyznanie dodatku mieszkaniowego służbom mundurowym zrówna pod tym względem status funkcjonariuszy ze statusem żołnierzy zawodowych.
💬 Minister @MSWiA_GOV_PL, @TomaszSiemoniak 👇
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 4, 2025
Dzisiejsze decyzje, zwłaszcza dotycząca dodatku mieszkaniowego, nie waham się tego powiedzieć, ma charakter historyczny. To jest tradycyjny postulat służb MSWiA, żeby ten dodatek mieszkaniowy mógł funkcjonować tak jak w wojsku. pic.twitter.com/FHnRNzHxBN
Obecnie w MSWiA istnieje system drobnych dodatków. Zostanie on zastąpiony świadczeniem mieszkaniowym wypłacanym funkcjonariuszom comiesięcznie na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP.
Szef rządu poinformował, że będzie on wynosił - w zależności od miejsca służby - od 900 do 1800 złotych i nie będzie opodatkowany.
Jak ocenił premier, świadczenie, którego wprowadzenie konsultowane było z policjantami i związkami zawodowymi - może w zasadniczy sposób poprawić sytuację materialną funkcjonariuszy.
"Bardzo zależało nam na tym, żeby było więcej zainteresowanych przystąpieniem do służby (w policji - PAP) niż tych, którzy odchodzą z różnych względów" - powiedział szef rządu.
Dodał, że obecnie udało się osiągnąć "satysfakcjonujący" bilans przejść i odejść. "Aby ten pozytywny trend był stały, potrzebne były takie decyzje, jak ta dzisiejsza" - zaznaczył.
Szef MSWiA zapowiedział, że projekt w sprawie dodatku zostanie szybko złożony. "Szybko bierzemy się do pracy, żeby te rozwiązania wdrożyć i w lipcu wypłacić funkcjonariuszom pierwsze świadczenia mieszkaniowe" - powiedział Siemoniak.
Pracujemy nad poprawą sytuacji w Policji ⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 4, 2025
✅ W 2024 r. odnotowaliśmy ponad 21 tys. kandydatów. To aż o 46% więcej niż w 2023! 📈
✅ Na 2025 r. zaplanowano 110 709 etatów w Policji. To 1 800 więcej niż w 2024! 👮♂️
✅ Podnieśliśmy standard klas policyjnych, by przyszli… pic.twitter.com/2yp3QPXhO0
Premier zapowiedział, że będzie kontynuowany wielki program modernizacji policji. Przekazał, że jeszcze we wtorek będzie rozmawiać z ministrem finansów o zapewnieniu w przyszłorocznym budżecie kolejnego wielomiliardowego programu, ponieważ aktualny kończy się w tym roku.
Jak zaznaczył, "nowe zagrożenia wymagają nowych narzędzi do walki z nimi".
"Nie muszę nikogo przekonywać, że będzie to wymagało większych nakładów, trochę innego typu szkolenia, kosztownych narzędzi; ale także mówimy o tej bardzo przyziemnej, ale także ważnej z punktu widzenia policjanta - tak na co dzień - modernizacji komisariatów" - zauważył Tusk.
Mówiąc o pracy służb mundurowych, szef rządu podkreślił, że "osoby ratujące życie i niosące pomoc – będące na służbie 24 godziny na dobę, które są zawsze gotowe do działania – muszą być bezdyskusyjnie szanowane przez wszystkich".
W styczniowej rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Czesław Mroczek poinformował, że "świadczenia mieszkaniowe będą uzależnione od kosztów lokali mieszkalnych".(PAP)
mgw/ akar/ kno/ agz/ mow/ mar/