O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dopłaty do rat kredytów. Założenia projektu ustawy o programie "Pierwsze klucze" w wykazie prac rządu

Założenia projektu ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym "Pierwsze klucze" zostały w poniedziałek opublikowane w wykazie prac rządu. Program przewiduje dopłaty do rat kredytów udzielanych na zakup lokalu na rynku wtórnym lub budowę domu jednorodzinnego.

Klatka schodowa w bloku Fot. PAP/Tomasz Gzell
Klatka schodowa w bloku Fot. PAP/Tomasz Gzell

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowane zostały założenia projektowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym "Pierwsze klucze"

Więcej

Zobacz galerię (1)
Budynek mieszkalny Fot. PAP/Rafał Guz

PKO BP: rok 2025 powinien być dużo lepszy dla branży budowlanej

"Pierwsze klucze" z dopłatą do rat 

Jak wynika z założeń, kredyty hipoteczne "Pierwsze klucze" z dopłatą do rat będą mogły finansować m.in. zakup lub budowę pierwszego własnego mieszkania.

"W przypadku nowego budownictwa mieszkaniowego wnioski o kredyt hipoteczny z dopłatami stabilizacyjnymi będą mogły dotyczyć wyłącznie kredytów udzielanych w celu sfinansowania budowy domu jednorodzinnego, w tym pokrycia wydatków ponoszonych w związku z wykończeniem domu jednorodzinnego, nabycia prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy na niej domu jednorodzinnego, albo w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy" - wskazał resort rozwoju.

Jak poinformowało MRiT, w pozostałym zakresie preferencyjny kredyt mieszkaniowy z "dopłatą stabilizacyjną" będzie mógł zostać udzielony jedynie na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym. Będzie to dotyczyło mieszkań oddanych do użytku w okresie nie krótszym niż 5 lat od dnia złożenia wniosku o kredyt i sprzedawanych przez właścicieli mających tytuł prawny do mieszkania od co najmniej 3 lat. Obowiązywać będzie też limit ceny. (PAP)

gkc/ malk/gn/

Zobacz także

  • Przechodnie. Fot. PAP/ Albert Zawada

    Tak Polacy oceniają swoją wiedzę o ekonomii. Badanie

  • Adam Glapiński Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Prezes NBP: największym wyzwaniem dla banków jest ryzyko prawne

  • Budowa osiedla Fot. PAP/Albert Zawada

    "Drogie kredyty i rosnące koszty życia". Mieszkania poza zasięgiem młodych?

  • Banknoty franków szwajcarskich. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Koniec frankowej sagi? "Kredytobiorcy triumfują"

Serwisy ogólnodostępne PAP