„Postępowanie toczy się w sprawie. Nikomu nie postawiono dotychczas żadnych zarzutów” – powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.
O podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy realizacji budowy dworca metropolitalnego w Lublinie zawiadomiło prokuraturę Centralne Biuro Antykorupcyjne, które przeprowadziło kontrolę w gminie Lublin. „Kontrola wykazała nieprawidłowości w realizacji inwestycji oraz możliwość powstania szkody w majątku Gminy” – poinformowało we wtorek CBA w komunikacie prasowym.
Według CBA „działania przedstawicieli Gminy Lublin, którzy nadzorowali inwestycję mogły spowodować w majątku Gminy szkodę nie większą niż 7,5 mln złotych”. W zawiadomieniu wskazano na możliwość popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełniania obowiązków przez funkcjonariusza publicznego i działanie na szkodę interesu publicznego. Grozi za to kara do 10 lat więzienia.
Sprawa dotyczy budowy nowoczesnego autobusowego dworca metropolitalnego w Lublinie (w sąsiedztwie dworca PKP) oraz przebudowy układu komunikacyjnego wokół nowego dworca. Umowa na budowę centrum komunikacyjnego została zawarta pomiędzy Gminą Lublin, Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie a Wykonawcą spółką Budimex S.A.
CBA nie ujawnia innych szczegółów zawiadomienia.
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie powiedziała PAP, że wątpliwości CBA wzbudziło m.in. uzgodnienie kosztu likwidacji niezinwentaryzowanych fundamentów i zbiorników z zanieczyszczonym gruntem, które odnaleziono podczas budowy dworca.
„Gmina Lublin posiadała wiedzę o dużych dysproporcjach pomiędzy wartościami wynagrodzenia dotyczącymi usunięcia i zutylizowania odkrytych zbiorników a wynagrodzeniem przysługujących podwykonawcom, z którymi Budimex zawarł umowy” – podała Kępka.
Prokuratura sprawdza też, czy od lipca 2021 do kwietnia 2022 r. niedopełnienia obowiązków dopuścili się: ówczesny dyrektor Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie i zastępca prezydenta Lublina, który sprawował nadzór nad procesem realizacji inwestycji. „Prokurator analizuje dokumentację i będzie przesłuchiwać świadków” – zaznaczyła Kępka.
Nowy dworzec metropolitalny w Lublinie został otwarty w styczniu tego roku. Jego budowa, jak i przebudowa pobliskich dróg to najważniejsza część projektu pod nazwą Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego blisko 195 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.(PAP)
mar/